Likvidace tradičních dětských táborů, na které každoročně jezdí tisíce dětí. I k tomu může vést novela vyhlášky, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví.

Ta totiž od pořadatelů stanových táborů vyžaduje, aby každé dítě mělo pro sebe minimálně 2,5 m² prostoru.

„Nevím, jak bychom to řešili. Jezdíme na tábory s klasickými stany s podsadou, které mají plochu dvakrát dva metry. Kupovat nové stany, to by bylo nemožné,“ řekla vedoucí píseckého skautského střediska Stínadla Miroslava Janoušková.

Kromě zvětšení plochy stanů s podsadou, která se nezměnila už téměř sto let, požaduje novela vyhlášky i to, aby spolu ve stanu nespaly děti opačného pohlaví. S tím by středisko Stínadla ale problém mít nemělo.

„Sice pořádáme tábor pro děvčata i chlapce na jedné louce, ale stany jsou oddělené. I tak doufáme, že novela vyhlášky neprojde,“ dodala Janoušková. Dům dětí a mládeže Písek pořádá za rok osm táborů. Ředitel DDM Bohuslav Richter považuje navrhovanou novelu za hloupou.

„Kdyby prošla, namastí si kapsu jedině výrobci stanů, protože tisíce táborů mají stany o ploše čtyř metrů. Za dobu svého působení v práci s dětmi jsem zažil už mnohé, ale tohle je tak šílené, že to nemůže projít, alespoň v to doufám,“ doplnil Richter.

Hygienici kontrolují každoročně zhruba polovinu táborů na Písecku i v celém kraji. Letos jich pořadatelé na Písecku nahlásili čtyři desítky. Úroveň kontrolovaných akcí se rok od roku zlepšuje.

„Vždy je nejvíce problémů v tom, jak se děti stravují,“ informoval František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.