Student třetího ročníku Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek Jiří Hýbek volil v nedávných volbách Českou pirátskou stranu (ČPS). Ačkoliv jeho favoritka nezískala v celé republice ani procento hlasů, student svého rozhodnutí nelituje.

„Mám blízko k tomu, čím se ta strana zabývá, je to hlavně internet a média. I když už v jejím názvu je skryt paradox. ČPS totiž nelegální stahování odsuzuje,“ říká Hýbek.

„ČPS třeba napsala otevřený dopis Ochrannému svazu autorskému, v němž ho vyzývá, aby autorské zákony šly s dobou. Když se podíváme do USA, funguje tam mnoho internetových obchodů s hudbou, jsou tam čtečky internetových knih a všeobecně zákony jsou tam upravené tak, aby díla byla normálním lidem dostupná. U nás je nákup cédéčka pro mnoho lidí nedostupný,“ vysvětluje Hýbek.

„Drahé jsou i české internetové obchody s hudbou, protože se stále drží cen z kamenných obchodů. To je věc, kterou by piráti chtěli změnit,“ doplňuje Jiří Hýbek.

To, že lídr ČPS v Olomouckém kraji byl obviněn z nedovoleného pěstování konopí, považuje Hýbek za provokaci politických konkurentů. „Myslím, že tento případ se dostal na veřejnost kvůli vyhrocené volební kampani. Můj názor jako voliče České pirátské strany tato aféra ale opravdu nemohla změnit,“ ujišťuje Hýbek. Ačkoliv dal student písecké průmyslovky, který pochází z Jindřichova Hradce, svůj hlas ČPS, aktivně se do její politiky zapojit nehodlá.

„Kandidovat v komunálních volbách za ně nebudu. Ale když je mi osmnáct a mám volební právo, využil jsem ho a dal jsem hlas straně, s jejímiž názory souhlasím. Piráti se prezentují převážně názory na autorské právo, ale mají i nápady, jak naší společnost udělat všeobecně otevřenější, chtějí, aby se lidé mohli podívat na internetu na to, kam ve státě těčou peníze,“ objasňuje.

ČPS je stranou pro mladé lidi, kteří tráví velkou část svého života na internetu. Proto ji volí hlavně studenti. „Vím, že někteří z mých kamarádů je volili, jiní ne, protože mají strach z toho, že je to malá strana, takže si myslím, že 0,8 procenta je úspěch,“ tvrdí Hýbek a předkládá vlastní ideu, co by se mělo na českém internetu změnit.

„Měla by se zvýšit dostupnost hudby a dalších děl. Stává se, že píseň je v internetových obchodech třeba až rok po vydání. Internet je obrovské médium, které pohlcuje celou společnost. Myslím si, že brzy zaniknou i tištěné noviny, už teď jsou na internetu. Je třeba s tím držet krok, protože je to nezastavitelný trend,“ předkládá svoji předpověď Hýbek.

Za zbytečnost považuje poplatky, které vybírá OSA za prázdná cédéčka, aby vyrovnala ztráty způsobené nelegálním stahováním hudby. „CD jsou už médiem minulosti, dnes už má každý flash disk. Navíc na CD si lidé vypalují i fotografie nebo věci, které sami vytvořili,“ tvrdí Jiří Hýbek.