„V životě by mě nenapadlo, že skončím právě tady,“ říká pětapadesátiletá Vlasta Bardová z Branic. V místním zemědělském obchodním družstvu pracuje více než dvacet let. „Šila jsem v Jitexu a také v Otavanu v Táboře. Říkala jsem si, kdyby zaniklo družstvo, půjdu zase do Jitexu. Dneska by to už nebylo možné,“ říká.

Její práce ošetřovatelky dojnic je náročná. „Ale mám ji v místě bydliště. Jsem tu za pár minut, jezdím sem za každého počasí na kole,“ vypráví Vlasta Bardová.

Když ji čeká ranní směna, vstává už v půl třetí. „Všechno je o zvyku,“ tvrdí. Jak záhy přiznává, větší problémy jí dělalo dostat se z postele, když pracovala jako prodavačka. A to vstávala o tři hodiny později než nyní.

„Když přijdeme ráno do práce, jdeme se podívat na porodnu, kde jsou čerstvě otelené krávy. Poté, co se narodí tele, dáváme ho do ohradníku vedle krávy a až uschne, tak ho ranní směna vodí ven,“ popisuje Vlasta Bardová.

V branickém zemědělském obchodním družstvu se věnují venkovnímu odchovu telat. Jeho výhodou je, že se zvířata do čtyřiadvaceti hodin dostanou do absolutně zdravého prostředí.

„Telatům nosíme mléko. Do jedné baňky se vejde dvacet litrů, sice si je rozlijeme do dvou kbelíků, ale stejně je to znát,“ přiznává Bardová, která se ještě s jednou kolegyní momentálně stará o osmnáct telat.

Prvních pět dnů jim ošetřovatelky dávají mlezivo – husté žluté mléko od krávy a poté je krmí suchým mlékem. „Po pěti dnech, pokud je kráva zdravá, jde na dojírnu,“ vysvětluje Vlasta Bardová.

Další úkolem ranní směny je dát k telatům do venkovní boudy novou slámu. „Ti, co přijdou odpoledne, stlát už nemusí. Čeká je to zase ráno. Chodíme totiž jeden den na odpoledne a další den na ráno,“ popisuje pracovní dobu Vlasta Bardová.

„Kolikrát je za námi žíznivá čára. Musíme vše stihnout. Ale nikdy nevíte, zda se nebude něco dít: najedou se telí kráva, může to jít špatně a musíme zavolat doktora z Bernartic, popřípadě z Milevska. Nebo nefunguje systém dojení,“ vyjmenovává náročnější události Vlasta Bardová.

Jak říká, někdy se u nich v družstvu narodí čtyři telata za jeden den, někdy stejný počet třeba až za týden. Při otelení se krávy samy „vyburcují“. Jak totiž Vlasta Bardová vysvětluje, když se jedna kráva otelí a další krávy na porodně ji vidí, otelí se do jednoho dvou dnů také.

V branickém družstvu se letos v lednu narodila telata-trojčata. Do družstva, které se nachází na konci vsi, se přijeli podívat novináři i televizní štáb. „Narození trojčat, to za těch více než dvacet let, co jsme tady, nepamatuji,“ říká ošetřovatelka dojnic Vlasta Bardová.

Svoji „uniformu“ – montérky a holinky – nosí v létě i v zimě. „Jen se pod montérkami v závislosti na počasí mění počet vrstev,“ odpovídá Vlasta Bardová na otázku, zda v zimních měsících nosí teplejší „uniformu.“