Počet pohřešovaných dětí na Písecku stoupá. V loňském roce policisté pátrali po čtyřech, letos zatím už po osmi dětech. Za dítě policie považuje osobu mladší patnácti let.

„Nejčastěji utíkají pubescentní děti z výchovných ústavů, a často i opakovaně. Jde o 98 procent všech pohřešovaných dětí. Pro dokreslení situace, jen za poslední měsíc pátrali policisté po jedné notorické útěkářce z výchovného zařízení již pětkrát,“ řekla písecká policejní mluvčí Kamila Ingrišová.

Důvodem jejich útěků je podle písecké policejní mluvčí především nepřijmutí režimu výchovného zařízení – omezené vycházky, večerky a někdy také snaha dostat se zpět k rodině.

Na Písecku žádné výchovné zařízení pro děti není, nejbližší je v Českých Budějovicích. Jak potvrdila ředitelka Dětského domova ve Zvíkovském Podhradí Marie Barabášová, s útěky se setkávají i tam. „Ale jen sporadicky. Loni jsme řešili jeden útěk, letos také jeden,“ počítala Marie Barabášová.

V obou případech se jednalo o dívky, které přišly do domova z výchovných ústavů a trvalo jim delší dobu, než se v novém zařízení adaptovaly. Školačku, která utekla letos, policisté našli druhý den.

Už týden se podle vedoucího vychovatele píseckého dětského domova Radima Koreše skrývá dívka, která v zařízení žije. „Letos utekla už poněkolikáté,“ přiznal Koreš.

Jak písecká policejní mluvčí Ingrišová doplnila, za poslední tři roky se pohřešované děti z Písecka vždy vrátily v pořádku nebo je rodiče či policisté našli živé.

Loni na Písecku hledali čtyři děti a v celé republice to bylo až 8500 dětí.