Čtyřiasedmdesátiletý Pavel Schmidt žije v Praze už téměř šedesát let. Přesto se stále považuje být více obyvatelem Kovářova než Pražákem.

Pavel Schmidt si Kovářov, kde strávil prvních patnáct let života, v sobotu opět prohlédl. Přijel sem spolu se svojí manželkou na setkání rodáků. To obec uspořádala po patnácti letech.

„Do Kovářova jezdím třikrát do roka, aby navštívil rodinný hrob, takže to tu pořád dobře znám,“ říká Pavel Schmidt. „Vesnice je ve výborném stavu. Je tu krásná náves a pokračuje se zde v tradicích,“ hodnotí důchodce svoji rodnou obec.

Pavel Schmidt vystudoval táborské gymnázium a do Prahy se přestěhoval kvůli práci. Je vystudovaným chemikem. „Když můj tatínek, který byl lékařem, zemřel, maminka se za mnou do Prahy přestěhovala,“ doplňuje. Dnes už v Kovářově žádné příbuzné nemá. Sobotní setkání především využil k popovídání si se svými přáteli.

Na setkání přijeli rodáci z Českých Budějovic i ze Slovenska. Svým vystoupením je potěšily děti z mateřské a základní školy a soubory Kovářovánek i Kovářovan.

Sobota byla významným dnem i pro místní hasiče, kněz jim posvětil ke 125. výročí založení sboru prapor. Od soboty zdobí budovu obecního úřadu pamětní deska věnovaná vojáku Jozefu Gabčíkovi, který v Kovářově chodil do školy.