José Enrique Lingán pochází z Peru, české občanství má od roku 2003, ale letos půjde se svojí manželkou volit v Písku poprvé.

„Volit je občanská povinnost. Jsem naštvaný z vývoje v této zemi, ale věřím, že se to bude postupně zlepšovat,“ řekl Lingán, který vlastní v centru Písku cestovní kancelář.

Kdyby zůstal v Peru, volbu jít nebo nejít vhodit lístek do urny by měl ulehčenou.

„Účast je tam povinná. Kdo nepřijde volit, nemůže uzavírat třeba smlouvy o půjčkách s bankami a také dostane pokutu. Nevím, jestli by bylo dobré zavést tuto povinnost i v Čechách, ale určitě je dobré, když jde k volbám většina lidí,“ doplnil Lingán.

„Když lidé nechodí k volbám, je to škoda. Nevím, kolik procent přišlo minule, ale čím víc lidí volí, tím je jasnější, co obyvatelé chtějí. Určitě je špatně, když někdo zůstane doma a pak jen nadává. Proto cítím, že máme všichni povinnost volit. Pak můžeme říct, že jsme dali hlas určitému politikovi a ptát se, proč nesplnil to, co sliboval,“ řekl podnikatel Linguán, který se cítí být jak Čechem, tak i Peruáncem.

„Tady žiji, platím daně, jsem tu doma, ale do Peru se rád vracím a jsem doma i tam,“ tvrdil José Enrique Lingán. Při rozhodování, komu dá svůj hlas, je pro něj nejdůležitější, aby politik dokázal lidem vrátit důvěru v politiku a celý demokratický systém.

„Je jasné, že zlepšení ekonomiky se neodehraje hned, bude to trvat třeba deset patnáct let, protože situace je špatná jak tady, tak v celé Evropě. Ve vracení důvěry musí pokračovat další vláda a ne zase všechno změnit. Tyto volby jsou důležité, musíme se snažit, abychom se nedostali do situace Řecka, Španělska nebo Portugalska, kterým hrozí bankrot. To se nám také může stát,“ doplnil Lingán.

Z pohledu podnikatele v cestovním ruchu je situace špatná. „Lidé neví, jestli zítra budou mít práci nebo ne, mají strach, koruna je oproti dolaru a euru příliš silná,“ řekl José Enrique Lingán.