Při této příležitosti letos poprvé otevřou Prohlédárium, muzeum nacházející se v bývalém kině.

„Ještě všechny expozice nemáme nachystané na svém místě. Až v červnu přijde hodnotitelská komise Vesnice roku – do této soutěže se obec přihlásila – bude vše hotové. O prázdninách budeme určitě fungovat,“ říká předseda občanského sdružení Vejrovské zemanství Pavel Zeman.

V loňském roce v létě bylo Prohledárium otevřené každou neděli na dvě hodiny. „Lákali jsme na salon kresleného humoru, ale nikdo nepřišel,“ povzdechne si Pavel Zeman. Kvůli tomu si ho návštěvníci letos budou moci prohlédnout jen po telefonické dohodě s pracovnicí Obecního úřadu v Branicích.

„Humor chceme ale propagovat dál,“ ujišťuje Zeman. Vždyť celé vejrovské zemanství je na něm postavené.

„Jsem členem trampské osady a říkají mi Vejr, naše chalupa je tedy Vejrov. Začal jsem si vymýšlet historii mého stavení a psát o ní. Vloni jsem vydal knížku povídek, kde je hlavním hrdinou Bušek, kamarád Karla IV. Bojuje proti milevským premonstrátům, kterým tu všechno patřilo. Ale jsou spíše kamarádi, kteří se spolu kočkují,“ vysvětluje, odkud pochází slovo vejrov.

Pavel Zeman stejně jako jeho manželka kreslí vtipy. Ty si lidé mohou v Prohledáriu prohlédnout. Na stěně u dveří jich ale visí jen dvacet. Někteří pravidelní kreslíři, kteří se svými vtipy přispívali do salonu, buď zemřeli, nebo jsou vážně nemocní.

„Ti, co se mi nově přihlásili, žádné vtipy neposlali,“ doplňuje Pavel Zeman.

Kvůli tomu se letos neuskuteční soutěž o nejlepšího kreslíře Zlatý Saturnin.  

V muzeu kromě rekvizit vztahujících se k vejrovskému zemanství na návštěvníky čeká „expedice do minulosti Branic“ – dočtou se zde o ostrově u sportovního areálu, kde býval hrad opata z Milevska, prohlédnou si obrázky branických stavení nebo hřebeny, které v obci vyráběl jeden řemeslník.

Na rok 2014 chystá muzeum novou expozici věnovanou rakouské spisovatelce Betty Paoliové.

„Bude 110. výročí její smrti. Tato spisovatelka Branicemi jezdila do Obory a jako pseudonym si zvolila právě název naší obce – Branitz,“ vysvětluje Pavel Zeman. Betty Paoliová psala kritiky na divadelní hry a básničky.