„Uniforma“ Anny Novákové září na dálku. Musí být vidět. Třiapadesátiletá Nováková je jednou z osmi žen, které pracují ve firmě Správa a údržba silnic Písek a řidiči je mohou potkat v silničním provozu na Písecku.

Včerejší den strávila Anna Nováková pochopitelně v terénu. „Na trase Putim–Ražice jsem umisťovala po sečení trávy plastové směrové sloupky. Kolik jich bylo, nedokáži odhadnout, ale hodně,“ popisuje Nováková.

V práci si musí dávat pozor a dbát na pravidla bezpečnosti. „Můžete je dodržovat, ale řidiči si někdy dělají, co chtějí,“ přiznává Nováková. „Kolikrát chceme zastavit auto, ale nepovede se to. Šoféři nereagují, chvátají,“ vypráví.

Její povolání je nebezpečné, ale také fyzicky náročné. Nachozené kilometry, vkládání směrových sloupků či odklízení prořezaných větví. Anna Nováková také asistuje u oprav silnic. I ona označila letošní zimu za extrémní. „Když teď děláme teplou balenou, tak většinou řídím provoz,“ říká.

Teplou balenou směs si správa přiveze z obalovny a používá ji na jaře či v létě na výspravu silnic. Je to asfalt s drtí.

V zimě dělnice například ručně odklízí sníh na přechodech a chodnících. Jak Nováková přiznává, zimní počasí jí – na rozdíl od příliš vysokých teplot – problémy nedělá. Když napadne sníh, tak také pracuje v kanceláři. V dílnách opravuje svislé dopravní značení.

„Značky už dneska nenatíráme. Je na nich reflexní folie, kterou musíme strhnout. Pod ní zbude lepidlo, které odstraňujeme ředidlem a popřípadě značku smirkovým papírem vyhlazujeme. Nakonec ji znovu polepíme reflexní folií,“ popisuje Nováková.

Bývalý muž ji přemluvil

„Uniforma“ Anny Novákové – montérky – se během roku mění. V chladných měsících nosí Nováková vyteplené montérky.

„Na léto máme také dlouhé kalhoty kvůli špíně a prachu, ale můžeme si je samozřejmě ohrnout,“ říká Nováková, která u správy a údržby silnic pracuje přes dvacet let. „Dělal tady můj bývalý manžel a přemluvil mě, abych sem šla pracovat,“ vysvětluje, jak se z ní stala cestářka.

Její práce je oproti začátkům pestřejší. Dříve totiž měla na starosti jen dopravní značení. Dneska dělá, co je momentálně potřeba: pálení ořezaných větví nebo naopak „kreslení“ přechodů. Horizontální značení přechodů, na který nanáší plast nebo barvu, patří k její letní náplni práce.

Řidiči Annu Novákovou mohou potkat pouze v Písku a okolí, ale „ženy v uniformě“ má Správa a údržba silnic Písek také v Milevsku nebo v Protivíně. „Ale samozřejmě, když je třeba, jedu i do Čimelic, kde je naše středisko,“ dodává Nováková, která, ač má fyzicky náročné povolání, ráda vyrazí někam na kole.

Na své práci třiapadesátiletá Anna Nováková oceňuje hlavně dobrý kolektiv.