Více než patnáct milionů korun spolykal za poslední rok památník v Letech.

Myslíte si, že by stát měl vykoupit vepřín v Letech a zbourat ho? Vyjádřete se v diskuzi pod článkem a hlasujte v anketě vpravo vedle článku!

Za ty postavil správce památníku cesty, parkoviště, provedl zahradnické úpravy a vystavěl dvě dřevené budky, které ukazují, v jakých podmínkách žili v táboře Romové. V blízkých Letech vzniklo infocentrum.

„V pátek začneme s budováním další cesty a zahradními úpravami,“ uvedl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. Výkup blízkého vepřína, který v minulém roce sliboval Michael Kocáb, by ale stál stovky milionů.

„Jsme teď trochu realističtější a víme, že v době světové krize je těžší sehnat peníze. Musíme se proto spokojit s postupnými kroky,“ řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Kocáb při čtvrteční vzpomínce na oběti romské genocidy.

Ta měla tentokrát rekordní účast, sešlo se několik set lidí.

Podle Červencla bylo v zájmu pořadatelů akce, aby přišlo co nejvíce lidí.

„Chceme udělat z tohoto místa prostor setkávání hlavně pro mladé. Staří si nešťastné události pamatují, střední generace má jiné starosti, zbývá tedy mládež, které to musíme stále připomínat,“ vysvětlil Červencl.

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička podotkl, že místo mělo být upraveno už dávno.

„Jsme ale spokojeni aspoň s tímto posunem. Věříme, že časem se dočkáme i zbourání vepřína, protože tlak na to je nejen od Romů z celé Evropy, ale i od politiků. Jakmile naši ministři někam vyjedou, hned to mají na talíři,“ uvedl Růžička.