Ke středeční exekuci dvou městských budov v Milevsku se přihlásila Strana svobodných občanů, jejímž krajským lídrem je bývalá místostarosta Písku Eva Veselá.

„Naši členové uspořádali recesistickou akci, aby upozornili na státní dluh,“ řekl v prohlášení předseda strany Petr Mach.

Strana svobodných občanů označila pomocí exekučních nálepek dveře úřadů v téměř dvaceti městech v Česku. Svítivě žluté pásky s nápisem Exekučně zabaveno z důvodu státního dluhu se objevily v Praze, Č. Budějovicích, Hradci Králové či v Chrudimi.

V Milevsku středeční „exekuce“ postihla budovy finančního úřadu a úřadu práce a státní sociální podpory.

„Už dříve jsem se zamýšlel nad tím, že to bude součást nějakého politického boje. Strana svobodných občanů, která listiny zřejmě vylepila, na obce chce útočit. Ale obce tyto dluhy nezpůsobily. Pokud nalepí exekuční příkaz na městský majetek bez znalosti, kdo kde má jaké majetkové poměry, tak mi to připadá dětinské,“ řekl starosta Milevska Zdeněk Herout.

Podle předsedy strany Macha si exekutorskou nálepky vysloužily ty úřady, které jsou nejzbytečnější a jejichž provoz stojí nejvíce peněz.

Na to starosta reagoval s úsměvem. „Město má dluhovou službu ve výši 3,5 procenta, tak mi ukažte pár měst, které ji mají nižší,“ řekl Zdeněk Herout.

Podle něj si strana vybrala Milevsko, protože Eva Veselá odtud pochází.

Starosta Milevska označil žert této malé strany za snahu se zviditelnit.

Autoři na exekuční listiny napsali, že Česko dluží více než 1,178 bilionu korun. Částka představuje veřejný neboli státní dluh, který stále narůstá.