V místech, kde u obce Lety za druhé světové války stával cikánský sběrný tábor, končí první etapa rekonstrukce. Podílelo se na ní také patnáct studentů z Německa a SOŠ Tábor.

Jak se přesvědčili účastníci kontrolního dne v uplynulém týdnu, práce pokračují rychlým tempem, budou včas dokončeny a neohrozí průběh vzpomínkové akce. Ta se v Letech a na hřbitově v nedalekých Mirovicích uskuteční ve čtvrtek 13. května.

O podobě památníku obětem romského holocaustu se jedná již více než patnáct let. Romské i další iniciativy usilovaly o zbourání vepřína, který stojí v sousedství pietního místa. Odstranění velkovýkrmny slibovali také předsedové vlád, ministři a poslanci.

V roce 1995 odhalil tehdejší prezident Václav Havel kamenný památník ve tvaru rozlomené koule. V loňském roce pietní místo převzala do své správy příspěvková organizace ministerstva kultury Památník Lidice, která také připravila a zahájila první etapu rekonstrukce pietního místa. Jeho součástí je také naučná stezka a infocentrum v obci Lety.

„Vybudovány jsou rovněž malý přírodní amfiteátr, příjezdové komunikace a stálá expozice, která bude slavnostně otevřena 13. května. Lety tak budou zřejmě prvním rozsáhlejším památníkem romského holocaustu v Evropě,“ upozornil ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

Sběrným cikánským táborem v Letech prošlo 1300 romských mužů, žen a dětí, z toho 326 jich zde zemřelo. Následně dalších 420 letských vězňů prošlo branou vyhlazovacího tábora v Osvětimi, z toho byla téměř polovina žen.