Kolekce koster nosorožců je nejrozsáhlejší na světě. Tímto unikátem se může pochlubit Protivín.

Novou turistickou sezonu v sobotu zahájili ve městě velkolepě.

V kaplance, v budově, kde bydlela místní chudina, později zde byla škola či zde žil kaplan, otevřeli muzeum koster exotických zvířat a stálou expozici protivínského rodáka Jiřího Koláře (1914 – 2002).

Starosta města Jaromír Hlaváč označil sobotu za historický den pro město Protivín. „Zpřístupněním kaplanky přinášíme pro návštěvníky řadu překvapení. Naším cílem je město jednak zviditelnit a jednak sem přilákat více turistů,“ uvedl starosta Hlaváč.

V Zoologickém muzeu je k vidění kostra největšího nosorožce na světě nebo kostry žirafy a geparda.

„Lidé si zde mohou prohlédnout zástupce všech systematických skupin obratlovců, tedy ryb, obojživelníků, ptáků, plazů i savců. V každé skupině je nějaká rarita,“ řekl provozovatel muzea Miroslav Procházka, který v červnu roku 2008 otevřel v Protivíně Krokodýlí zoo.

Kromě kosterních pozůstatků jsou v kaplance, která se nachází naproti městskému úřadu, také takzvané vycpaniny. Jak prozradil Miroslav Procházka, preparát nosorožce je originál, výjimku představují jeho rohy. Jelikož mají cenu jako zlato, muselo si je muzeum nechat odlít.

Další novinkou v Protivíně je stálá expozice věnovaná Jiřímu Kolářovi, výtvarníkovi, který se proslavil především svými kolážemi.

„Snažila jsem se, aby každá stěna měla nějaké své téma. Například na jedné je soubor třiceti dvou koláží s motivem zrcátka, na hlavní stěně jsou roláže,“ popsala autorka expozice o Jiřím Kolářovi Marie Klimešová.

Protivínští si od otevření expozic slibují, že do města zavítá až o dvě stě procent turistů více než v minulých letech.