Do města na Blanici od letošní sezony určitě zamíří více domácích i zahraničních turistů. Vedle Památníku města a krokodýlí zoologické zahrady bude mít Protivín dvě unikátní expozice.

Obě se otevřou v sobotu ve 14 hodin v rekonstruovaných prostorách kaplanky. Jistě se v krátké době stanou chloubou města a raritou pro celou republiku.

V části kaplanky je zoologické muzeum společnosti Tomistoma, které zahrnuje lebky, kostry a „vycpaniny“ obratlovců. Dosud byla tato sbírka umístěna v krokodýlí zoo. V muzeu budou z více než 1200 exponátů vystaveny zatím především ty objemnější.

Obdiv jistě vyvolá kostra žirafy, která se do kaplanky vešla i přes pochyby pracovníků muzea. Jde o jedinou kostru dospělé žirafy postavenou v České republice.

„Největší raritou, a to i v celosvětovém měřítku, je kostra a dermoplast hybridního nosorožce bílého, křížence severní a jižní formy tohoto druhu. Tento nosorožec se vyskytl jen v jediném exempláři na světě. Vzhledem k tomu, že severní forma je na pokraji vyhynutí, není již reálná šance takový materiál získat,“ vysvětlil Miroslav Procházka ze Zoologického muzea v Protivíně.

V kaplance bude rovněž stálá expozice věnovaná dílu protivínského rodáka, básníka, výtvarníka a překladatele Jiřího Koláře. Jde o umělce, který dosáhl výrazných úspěchů v celém světě a jeho výtvarná díla jsou dnes ozdobou mnoha zahraničních muzeí a galerií.

„Zřízení expozice věnované Jiřímu Kolářovi znamená nejen oživení paměti Protivína. Je i průkopnickým krokem. Pravděpodobně bychom u nás jen těžko hledali podobný čin, kterým by rodné město vzdalo poctu umělci, od jehož smrti nás nedělí dostatečně dlouhá doba, aby byl obecně uznán jako klasik. Jiří Kolář si takovou poctu zaslouží,“ zdůraznila historička umění Marie Klimešová.

K vytvoření expozice významně přispěla umělcova manželka Běla poskytnutím souboru koláží a objektů. U otevření kaplanky však už nebude. 12. dubna zemřela a je pohřbena v Praze.

„Objekt kaplanky spolu s krokodýlí zoo, expozicemi exotické přírody v památníku, pivovarem a krásným okolím bude jistě významným impulsem ke zviditelnění Protivína a měl by také pomoci místním živnostníkům,“ uvedl starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Kromě stálých expozic bude v rekonstruovaném objektu zřízeno městské informační středisko.