Výkupní ceny papíru po měsících poklesu vzrostly, lidé tak znovu začínají nosit staré noviny či letáky do sběren.

„Nosila jsem papír do sběrny, ale na podzim jsem s tím přestala a radši ho dávala do kontejneru. Už to nemělo smysl, za odevzdání se muselo platit. Ale teď se to zase vyplatí,“ řekla důchodkyně Věra Jirásková, která bydlí na píseckém sídlišti Portyč.    

Menší množství papíru odevzdaného do kontejnerů zatím v Písku v souvislosti s vyššími výkupními cenami nezaznamenali.

„Lidem se vozit papír do sběren nejspíš nevyplatí. Proto ho nosí do kontejnerů. Už od minulého roku se množství odevzdaných druhotných surovin v Písku zvyšuje, a to jak plastů, tak i papíru a skla,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku Miloslav Šatra.

I když městu vznikají větší náklady, na tom, že lidé třídí odpad, přesto díky současným příznivým cenám surovin vydělá. „Rozhodně to není prodělečná činnost. Ceny surovin jsou zatím dobré. Pokud trend zůstane stejný jako dosud, za rok 2010 svezeme více surovin než v roce minulém,“ doplnil Šatra.

Papír shromažďují i některé školy a prodávají ho. Bernartická základní škola při týdenním březnovém sběru od žáků vybrala sedm tun papíru. Jeho sběr se uskuteční i v ZŠ Kovářov, kam ve čtvrtek 13. května noviny, časopisy nebo kartony budou moci donést nejen žáci, ale i obyvatelé Kovářova.

„Papír vybíráme dvakrát ročně, množství je velmi různé. Pohybuje se od tří tisíc kilogramů až po devět tisíc,“ přiblížil ředitel školy Libor Mandovec. Peníze povětšinou jdou na dobročinné účely a o rozdělení spolurozhodují školáci prostřednictvím školního parlamentu.

Jak Libor Mandovec doplnil, sběr papíru škola pořádá od roku 2003 a i přes loňskou nízkou výkupní cenu ho zorganizovala.

Milevská sběrna surovin kilogram novinového papíru vykupuje za 60 haléřů a časopisy za 30 haléřů za kilogram.

KLÁRA ČERNÁ, ONDŘEJ ŠMÍD