„Určitě k tomu přispěla skutečnost, že město Protivín významně podporuje rozvoj cestovního ruchu. Máme velmi dobré zkušenosti ze spolupráce s radnicí,“ uvedl ředitel píseckého Prácheňského muzea Jiří Prášek a pokračoval: „Do města přijíždí stále více turistů do zdejší Krokodýlí ZOO a navštíví i památník. Tady je láká především expozice Exotická příroda.“

Tato specializovaná expozice vznikla díky pochopení Městského úřadu v Protivíně, který uvolnil a upravil další prostory v objektu muzea. Návrh čtyřdílné expozice připravil bývalý zoolog Prácheňského muzea Karel Pecl. Umístil zde také exponáty expedice Zoogeos, většiny jejích výprav se sám také zúčastnil.

Jednotlivé části expozice zahrnují: exotický svět hmyzu, exotický svět pod mořskou hladinou a exotický svět hor, savan, pouští a pobřeží řek a jezer. Poslední část dokončená před dvěma lety je věnována exotickému světu pralesů a mořských pobřeží.

Rekordní loňská návštěvnost vedla vedení Prácheňského muzea k rozhodnutí prodloužit letošní sezonu. Věra Piklová, která má protivínský památník na starosti, zde první návštěvníky přivítá v úterý 4. května.

„Již vloni jsme sezonu prodloužili o měsíc, letos přidáme další. Památník se pro veřejnost uzavře s koncem října,“ doplnil ředitel Jiří Prášek.
Vedle exotické přírody jsou další stálou expozicí dějiny města a regionu. „Jsme si vědomi toho, že tato expozice je morálně i technicky zastaralá, hlavně její novodobá část neodpovídá realitě. Pokud se nám podaří sehnat peníze, v příštím roce bychom chtěli celou expozici upravit,“ informoval ředitel Prácheňského muzea.

Výstavy

Obyvatelé Protivína a okolí památník svého města většinou už dobře znají, ale od letošního roku budou mít nový důvod k návštěvě, a to pravidelné výstavy v malé výstavní síni. Ta první je věnována dokumentárním reportážím fotografa Věroslava Hotového a byla sestavena z jeho osobní kroniky.

Památník města Protivína je otevřený v úterý až pátek od 9 do 12 a od 13 do 16hodin, v sobotu v červenci a srpnu od 9 do 12 hodin. Dospělí zaplatí za vstup 20 Kč a děti 10 Kč.