Výskyt černých skládek se však nesnižuje, potvrdil včera Roman Mára z odboru životního prostředí Městského úřadu Písek.

Jindřiška Jelínková, která má chatu a zahradu Na Vohybale, před několika dny narazila v této kolonii na dvě ilegální skládky plné krabic, trubek či plechovek.

„Bylo vidět, že jsou poměrně čerstvé, protože nebyly ještě ani propršené a zašlé,“ popisuje. „Docela mě to nadzvedlo, protože chataři tam takové svinstvo nikdy nedělají, každý z nás tam chodí na procházky a je nesmysl, abychom si to sami tak ničili. Když jsem si zjišťovala, jestli někdo někoho neviděl, dozvěděla jsem se, že tam nedávno jel traktor s vlekem a za chvíli jel zpět. Jenže v lese se celou zimu těžilo dřevo, tak to nebylo nápadné,“ dodala chatařka.

Podle písecké policejní mluvčí Kamily Ingrišové policisté v posledních letech neřešili případy neoprávněného nakládání s odpady ani jako trestný čin, ani jako přestupek.

„Problematika spadá především do kompetence správního orgánu, tedy odboru životního prostředí,“ vysvětlila Kamila Ingrišová.

„Když je původce skládky neznámý, přejímáme případ my a skládku, která se nachází na území města, odstraňujeme,“ řekl Roman Mára. Jak odhadoval, v loňském roce město zaplatilo za jejich likvidaci dvě stě tisíc korun.

Podle mluvčí Městských služeb Písek Lenky Gareisové, které černé skládky na území města likvidují, lidé nejčastěji vyhazují hlavně nábytek a elektronické vybavení domácností.