Městské policii Písek došla trpělivost se zloději jízdních kol. Rozhodla se proto rozjet projekt Ne! Krádežím kol. Projekt s náklady 60 tisíc korun schválila rada města.

„V poslední době zaznamenáváme případy krádeží kol. Kdyby někdo ukradl nezamčené kolo v hodnotě do pěti tisíc, bude to jen přestupek. Jakmile je ale kolo zamčené a zloděj musí překonávat překážku, jde vždy o trestný čin,“ uvedl zástupce velitele Městské policie Písek (MP) Martin Opava.

„Problémem v Písku je především fakt, že více než polovina všech odcizených jízdních kol sebrali zloději ze sklepních kójí, a to především na píseckých sídlištích. Majitelé do kol často investují nemalé částky, ale do jejich zabezpečení již nikoli,“ popsala mluvčí Policie ČR Písek Kamila Ingrišová.

Projekt počítá s tím, že strážníci budou lidem rozdávat jak zámky na kola, tak i letáky. „Cena jednoho zámku by měla být asi 100 korun a chceme jich nakoupit 500,“ uvedl velitel MP Jan Liška. Policie chce vydat i tři tisíce letáků, které budou informovat lidi o možnostech ochrany kol před krádeží.

Podle Ingrišové lidé krádeže kola často hlásí, protože jejich cena je vysoká, naproti tomu objasněnost je poměrně nízká.

„V roce 2009 zloději v Písku a v přilehlých obcích ukradli 27 jízdních kol. Letos je to zatím deset,“ řekla Ingrišová.

„V minulém roce jsme objasnili čtyři případy, v letošním roce zatím žádný. Objasňování této trestné činnosti je velmi náročné. Majitel kola si krádeže často všimne až po několika týdnech a nezná údaje o svém kole. Potom pracujeme s menším množstvím stop,“ doplnila mluvčí.