Stovky lidí se přišly podívat na připomínku konce druhé světové války do Čimelic.

Návštěvníci zde mohli vidět i ukázku hasičských zásahů. SDH Čimelice zapálil starou škodovku a snažil se tak ukázat, že pokud nemá řidič v autě příruční hasicí přístroj, může o svůj dopravní prostředek velmi rychle přijít.

"Hoří teprve dvě minuty, v tuto chvíli vyjíždějí profesionální hasiči," komentoval situaci starosta hasičů Josef Biskup. To už bylo auto celé v plamenech a do výšky se valilo obrovské množství černého dýmu.

Netrvalo ani deset minut a z auta zůstaly jen plechy, pneumatiky kvůli horku praskly. Hasiči vrak uhasili a odtáhli o několik desítek metrů dál, kde se stal vděčnou atrakcí pro zvědavé děti.

Za krásného a teplého počasí se čekalo na hlavní atrakci, rekonstrukci střetu německého a sovětského vojska, který se odehrál na samém konci války, v květnu 1945. Němci se tehdy snažili dostat se do amerického zajetí s vyhlídkou na lepší zacházení.

To se jim povedlo, ale stejně je čekalo zajetí v SSSR. Američané totiž všechny Němce, kteří se vzdali po 8. květnu 1945, vydali Sovětům. To někteří Němci neunesli a buď se nechali postřílet se se zbraní v ruce, nebo střelit do zad při útěku.

Střetu se aktivně účastnili i partyzáni. Během padesáti minut se Němcům podařilo vyřadit z boje sovětský tank a zlikvidovat jeho posádku, ale nakonec bitva dopadla podle historické skutečnosti a Němci se museli vzdát.

Jejich generál se snažil s Američany vyjednat pro sebe a svoji rodinu americké zajetí, neboť měl strach, že ho Sověti zastřelí.

Když jeho požadavek vojáci bojující pod vlajkou s pruhy odmítli, postřílel nejdříve svoji rodinu a pak zabil i sebe. Podle některých pramenů ale nezahynul vlastní rukou, ale kulka vyšla z pistole někoho jiného, neboť vlétla do jeho hlavy z vrchní části lebky, což je při sebevraždě krajně neobvyklé.

Na celé akci, kterou pořádal společně s obcí ČimeliceKlub vojenské historie Mirotice, se podílela více než stovka účinkujících představitelů vojska a rozpočet bitevní ukázky byl 140 tisíc korun.

Letos v květnu oslaví Česká republika 65. výročí ukončení války v Evropě.