Špatná situace v českém zemědělství. To je důvod, proč se ZOD MÁJ Kestřany rozhodlo vybudovat společně s firmou Bioplyn s. r. o. stanici na bioplyn o výkonu 526 kW.

„Už na tom pracujeme minimálně tři roky. Teď už nám chybí jen získat úvěr od banky, všechna potřebná povolení už máme. Pokusíme se samozřejmě získat dotaci až ve výši jedné třetiny nákladů z celkových 70 milionů,“ vysvětluje Petr Hubáček, ředitel a předseda představenstva ZOD MÁJ Kestřany.

„Zemědělský podnik se už dneska totiž jen velice těžko uživí produkcí mléka, obilí a masa. Mnoho podniků kvůli nízkým cenám masa a mléka zrušilo živočišnou výrobu a zaměřuje se na udržování krajiny,“ vysvětluje Hubáček.

V Kestřanech ale omezovat výrobu nechtějí. Zaměstnávají šedesát lidí a zaměstnanost chtějí udržet.

„Člověk se snaží hledat nové cesty, jak přežít. Dodáváme obilí dlouholetým partrnerům jako je Školní rybářství Protivín, i když na tom třeba úplně nevyděláváme. Chceme udržovat zemědělství v krajině, aby nenastala situace, kdy nebude komu prodat obilí a jiné výrobky,“ říká ředitel.

„Máme asi 1450 hektarů orné půdy a pro kukuřici, která bude materiálem, kterým budeme zásobovat stanici, jsme vyčlenili 250. Teoreticky by nám mělo stačit k pokrytí potřeby pouze 200 hektarů, ale je třeba mít rezervu,“ doplňuje Petr Hubáček.

Stanice střední velikosti bude bezpečně vyrábět teplo a plyn, kterými bude družstvo vytápět své stáje a elektrický proud prodávat. Později by se kapacita stanice mohla ještě zvýšit. Bioplynová stanice v Kestřanech by mohla stát ještě letos.