Prý jen seděl na Kamenném mostě, poslouchal písničky a kochal se krajinou. Martina Brože, mladého muže z Písku, kvůli sezení na památce legitimovali strážníci městské policie.

„Sdělili mi, že dostanu pokutu, pokud neslezu. Raději jsem odešel, ale řekl jsem si, že to prověřím. Na ústředí městské policie mi oznámili, že pokuta může být až do výše tisíc korun. Ovšem na právním oddělení městského úřadu se tomu všichni jenom smáli. Krčili hlavou, že to není možné, protože žádná vyhláška ani zákon nezakazují sezení na mostě. Něco jiného je, když památku ničíte. To ale není tento případ. Při něm si ničíte tak akorát kalhoty,“ komentoval s trochou nadsázky Martin Brož.

Jeho slova potvrdil Michal Hanus z odboru vnitřních věcí Městského úřadu Písek, který se zabývá přestupky. „V sezení na mostě obecně nespatřuji protiprávní jednání,“ uvedl Hanus.

Případ, který je starý asi dva týdny, vidí jinak velitel Městské policie Písek Jan Liška. „Strážníci pouze muži doporučili, aby si šel sednout na lavičku. Mělo to preventivní charakter, jak víte, v minulosti sochy na mostě někdo poškodil,“ řekl velitel Jan Liška. Jak doplnil, neví nic o tom, že by strážníci mladíkovi chtěli dát pokutu.

Reakcí na „zásah“ městské policie byla páteční protestní akce Minuta ticha za to, co se děje v našem městě Písku, kterou Brož svolal pomocí sítí na internetu. „Přišlo nás zhruba šedesát. Asi deset minut jsme seděli na Kamenném mostě, pak jsme se zvedli a tiše odešli,“ popsal Brož.

Jak dodal, při setkání s policií mu na strážnících nejvíce vadilo, že uplatňovali právo silnějšího, ačkoliv nebyli v právu.