Romantický pohled z věže kostela Narození Panny Marie v Písku si dvojice neužila. Mladého muže a ženu při výstupu postihuje srdeční slabost a oba padají ze schodů. Necítí dolní končetiny. Ozývají se sirény, na místo přijíždí písečtí hasiči i záchranáři.

Naštěstí je vše jen „jako“. Jedná se totiž o pondělní námětové cvičení obou složek. Jak ale říká velitel zásahu Jiří Bláha, podobná nehoda se může přihodit. „Zvolili jsme nejtěžší variantu, kdy oba figuranti jsou znehybnění. Kdyby měli jen zlomenou ruku, to je bez problému,“ uvádí velitel zásahu.

Jednoho figuranta, Magdalenu Novotnou, záchranáři snáší dolů po dvou stech padesáti schodech. Petra Janovského, druhého zraněného, lezecká skupina hasičů slaňuje šachtou a poté se všichni pomocí třicetimetrového žebříku, který hasiči přistavili u okna na jihovýchodní části kostela, dostávají dolů.

„Moc jsem cestu nevnímal, díval jsem se pořád do nebes, svítilo mi sluníčko do očí. Nejméně příjemné bylo přesouvání z prostoru věže na žebřík,“ hodnotí Petr Janovský.

Která varianta je podle hasičů rychlejší a lepší ? „Obě jsou schůdné a trvaly zhruba stejně dlouho, od odhlášení uplynulo třicet čtyři minut. Náročnější na množství lidí a techniku je určitě ta pomocí žebříku, ale je zase fyzicky méně náročná pro zasahující hasiče,“ říká velitel Jiří Bláha. Jak dodává, ze zprávy o cvičení bude jasné, na které části věže by bylo potřebné udělat nějakou úpravu.

Věž děkanského kostela je veřejnosti zpřístupněna od srpna loňského roku. Nikdy zatím hasiči a záchranáři nemuseli snášet nemocného člověka způsobem, který včera obě složky předvedly.

„Je to i díky tomu, že věž byla otevřena loni. V historii jsou ale známy události, kdy z věže skočil sebevrah,“ uvádí Jiří Žáček z rozvoje, investic a majetku města městského úřadu.