„Vypadá to na rekord,“ zhodnotil Marek Anděl letošní třetí ročník úklidu Otavy, který pořádalo Ekologické centrum – Elektrárna královského města Písku, o.p.s. Na domluvené místo u Domečku EVVO před městským ostrovem se sešlo tentokrát odhadem devadesát lidí.

Díky tomu, že se počasí umoudřilo a na sobotu připravilo opravdu exkluzivní podmínky, se podařilo jednotlivým týmům a vytvořeným skupinám vyčistit břehy Otavy po obou stranách a to od Zátavského mostu až po Sulana a ještě pěkný kus za kynologické cvičiště. A že bylo co sbírat.

Mezi „úlovky“ nechyběly vedle tradičního moře plastů ani pneumatiky, zbytky kočárků a kol, dopravní značení, plastové odpadkové koše, přepravky, plechovky, boty, skateboardové prkno, hokejka a tisíce dalších věcí. Podařilo se najít také hadrovou Moranu, kterou písečtí velocipedisti před nedávnem při vítání jara vhodili ze Starého mostu do Otavy.

Podle Marka Anděla z Ekocentra se letos sesbíralo enormní množství odpadů. „Jestliže jsme loni věděli, že jsme sebrali 800 kilogramů a byla toho asi půlka kontejneru, tak letos je to minimálně dvakrát tolik. Kontejner o obsahu 10 metrů krychlových přetéká a vedle toho jsme sebrali ještě pěkné množství železného odpadu,“ řekl Anděl.

A kde byl největší nepořádek? Jednoznačně na levém břehu Otavy od vodáckého areálu směrem k městu. Nepořádek kolem ohnišť, zbytky potravin, odpadky poházené kolem dokola. Jenom u jednoho ohniště lidé naplnili během chvilky jeden pytel. Co se větších skládek týká, tak určitě poblíž chat za Sulanem. Tady se lidé nerozpakují přímo za své ploty vyhazovat různý železný odpad.

JINDŘIŠKA JELÍNKOVÁ