Projektant lesovny, která vyrůstá na Flekačkách, nakonec dostane zaplaceno ještě před kolaudací stavby.

Rozhodla o tom rada města a změnila tak své původní rozhodnutí. „Pražská firma E–mrak s. r. o. , která vypracovala projektovou dokumentaci, původně měla dostat peníze až po kolaudaci lesovny. Byl to nestandardní postup, většinou se platí už po odevzdání díla,“ uvedl Petr Matoušek z odboru rozvoje, investic a majetku města Městského úřadu v Písku.

S tím souhlasí i architekt Martin Rajniš z projektantské kanceláře. „Jsem rád, že se to už vyřešilo. Odkládání platby bylo velice neobvyklé, není to v souladu s normálními zvyklostmi. Doufejme, že už s tím nebudou žádné problémy,“ uvedl Rajniš.

Město se zdráhalo zaplatit za takzvanou dílenskou dokumentaci, která tvoří jen zanedbatelnou část celého projektu.

„Je to tak sedm procent. Na zaplacení jsme museli čekat rok a půl,“ doplnil Rajniš.

Podle Matouška mělo město původně strach z toho, že stavba je složitá, protože je z velké části dřevěná. „Podle čeho posuzujeme složitost? Ve srovnání s čím je budova složitá? Stavba, pokud ji porovnáme s jinými dřevěnými budovami, není komplikovanější,“ doplnil architekt Rajniš.

Neopodstatněné jsou podle E–mraku i obavy města ze škod způsobených chybami v dokumentaci. „Každá kancelář je proti těmto škodám pojištěna, to je zcela běžné. Vysvětlil jsem to píseckému starostovi a ten to pochopil, rada města změnila svoje rozhodnutí,“ sdělil Rajniš.

Projekční kancelář provádí na stavbě kontrolu a hlídá, zda stavební firma se drží projektu. Lesovna v přírodně naučném areálu Semice – Flekačky by měla být hotová ještě letos a město by za ni mělo zaplatit více než deset milionů korun.