Ještě dvě stovky lístků zbývají na nedělní koncert Sepultury a dalších metalových kapel v píseckém kulturním domě. Do sálu pořadatelé pustí maximálně 900 lidí.

Podle dramaturgyně Centra kultury Písek Ivety Hodoušové je koncert výjimečný například v tom, jakými bezpečnostními opatřeními budou muset projít fanoušci.

„U vchodu bude rám, který bude zjišťovat, jestli lidé nevnášejí do sálu nebezpečné předměty. Těmi jsou kromě zbraní či železných tyčí i skleněné lahve. Ty ochranka návštěvníkům odebere a při odchodu zase vrátí,“ řekla Hodoušová.

Organizátoři posilují nejen kontrolu, ale i ochranku přímo během koncertu. Místo obvyklých deseti pracovníků bezpečnostní agentury jich bude asi třicet.

O nebezpečí, které vychází z koncentrace velkého množství lidí na jednom místě, ví i policie. „Informovali jsme jak městskou, tak i státní, aby posílila svoji službu,“ sdělila Hodoušová.

O tom, kdy se otevřou dveře kulturního domu a fanoušci začnou proudit do sálu, rozhodne manažer kapel. Předpokládá se, že to bude kolem půl šesté. Samotný koncert začíná o hodinu později, takže kvůli kontrolám při vstupu by se někteří fanoušci nemuseli dostat do sálu včas.

Místo šesti jen pět kapel

Pro návštěvníky mají organizátoři jednu špatnou zprávu. „Irští Gama Bomb nepřijedou, dali přednost jinému koncertu,“ upřesnila Hodoušová. Diváci se tak kromě hlavní hvězdy, brazilské Sepultury, mohou těšit ještě na španělskou kapelu Hamlet, Američany Crowbar, Pro–Pain a Armed For Apocalypse.

„Je to nezvyklá akce tím, kolik tu bude hrát kapel. Stále řešíme otázku, jak skupinám vyčlenit šatny. Uvažujeme o tom, že pro Sepulturu necháme celý hudební klub Uhelna,“ doplnila Iveta Hodoušová.

Centrum kultury řeší kromě umístění kapel i připojení jejich spotřebičů do sítě. Kapely dorazí ve třech autobusech v neděli už v pět ráno. Jejich požadavek zní, že chtějí zaparkovat a připojit autobusy do sítě.

Organizátoři tak v těchto dnech zjišťují, kolik přístrojů ještě zbývá sehnat a připravit na neděli. „Řešíme i to, kde autobusy kapel zaparkují. Plánujeme, že je umístíme na zahradu vedle kulturního domu. Zatím nevíme, jak jsou vysoké a jestli bude možné, aby do zahrady projely. Pokud ne, budou muset být na parkovišti,“ vysvětlila dramaturgyně.

Pokud by busy stály na parkovišti, muselo by si centrum kultury zajistit i povolení k záboru veřejného prostranství.

Otevřou všechny bary

S občerstvením návštěvníků by neměli mít organizátoři problém. „Otevřeme všechny bary a to by mělo stačit i přesto, že na koncert přijedou lidé z celé republiky. Ze všech zastávek Sepultury v České republice je Písek nejlevnější, takže někteří dali Písku přednost před jinými městy,“ popsala situaci Hodoušová.

Další velkou akcí v Písku by měl být podzimní koncert německé kapely Die Happy se zpěvačkou Martou Jandovou.