V období vegetačního klidu to zajistili pracovníci Městských služeb Písek (MSP), kteří se starají téměř o devadesát hektarů veřejné zeleně.

Začali už v listopadu loňského roku, jako první přišly na řadu pravidelné řezy alejových stromů v ulicích Písku.

„Ostříhali jsme téměř 1200 kusů javorů, lip a hlohů. Další skupina pracovníků vybavena vyvětvovacími pilami procházela parky a sídliště a ze země odstraňovala z korun menších stromů suché a zlomené větve. Po nich následovali dělníci s montážními plošinami, kteří se postarali o odstranění nedostatků ze vzrostlých stromů ve městě,“ informovala mluvčí MSP Lenka Gareisová.

Největší akce období vegetačního klidu odstartovala ve druhé polovině února. Ve spolupráci s horolezci a dendrology prošly zmlazovacím řezem topoly ve Zborovské ulici, Nábřeží 1.máje a v Klostermannově ulici. Motorové pily změnily vzhled více než tří stovek vzrostlých, nemocných i nebezpečných stromů po celém území města Písku. Při větším množství byly ořezané větve zlikvidovány štěpkovačem na místě probíhajících prořezávek.

„Ostatní bylo navezeno do zásobní zahrady, kde ještě v současné době probíhá likvidace dřevního odpadu. Štěpkovač do této doby nadrtil 240 tun štěpky, která je průběžně přimíchávána do ostatního bioodpadu na skládce za Teplárnou a přispívá k vytváření kompostů. Kompostová zemina je po několika letech tlení překátrována a použita zpět do městských parků a sídlišť,“ doplnila Lenka Gareisová.

Po celou vegetační sezonu budou pracovníci MSP ve spolupráci s odborem životního prostředí Městského úřadu Písku monitorovat a vytipovávat další stromy v městské zeleni a zařazovat je do harmonogramu prořezávek na příští rok.

„Od provedených zmlazovacích úprav stromů si slibujeme vylepšení zdravotního stavu stromů, čímž by se eliminovalo nebezpečí ohrožení zdraví a majetku lidí města Písku,“ uzavřela Gareisová.