Zima a silný vítr odradily mnoho účastníků tradiční akce. "Z osmdesáti procent dělá úspěch takovéto akce právě počasí," poznamenal pořadatel Petr Vazač. Jen chvíli předtím málem vítr odnesl plachtovou střechu nad občerstvením.

Organizátoři museli také odmítnout přes deset zájemců. "Je to vždy nepříjemné. Ale pravidla svodů psů hovoří jasně. Podmínky určuje veterinární správa, takže pokud nemá pes splněny vakcinační podmínky, nemůžeme ho sem pustit," zdůraznil Petr Vazač.

Loni se Běhochodu zúčastnilo přes šedesát psů. Letos byla účast zhruba poloviční. Závodníci byli rozděleni do kategorií malí do 40 cm, velcí nad 40 cm a smečky. Tam spadala družstva tvořená člověkem a více než jedním psem nebo psem advěma a více lidmi.

Trať kolem rybníka Čekal, lesem i polem měřila2550 metrů. Vcíličekala na psí účastníky již pátého ročníku závodu svačinka. Jejich majitelé pak většinou chytali dech.Z nedaleké Čížové přišla do Zlivic soutěžit desetiletá Natálie Bílková se psem Jackiem. „Předběhla jsem dva závodníky. Ani se mi to nezdálo dlouhý, když jsme běžela,“ pochvalovala si Natálie.

Na zem se po proběhnutí cíle skácela i pravidelná účastnice akce Miroslava Soldátová. „Chvilku se vydýchám a bude to v pohodě. Soutěžili jsme už počtvrté, z toho jsme dvakrát v kategorii více tlapek vyhráli. Lidi si sice myslí, že je výhoda, když máte tři psy, že vás táhnou. Jenže když každý běží jinam a o toho malého třikrát zakopnete…“ smála se v cíli Miroslava Soldátová z Mnichova u Katovic.

Výsledky:

Pátého ročníku Běhochodu se zúčastnilo 38 psů a 63 dvounožců od věku 10 měsíců do 65 let. Nejmenší pes čivava, největší pes irský vlkodav.
1. místo v kategorii malých psů Arnie a Jan Mezera z Týna nad Vltavou
1. místo v kategorii velkých psů Jenny a Pavel Hönig z Českých Budějovic
Nejrychlejší smečka Milina, Abraxas Good Red Bruise a Pavel Mráz z Mačkova.
Čas Jana Mezery byl 10:51 minuty.