Na Písecku se po roce znovu objevil mor včelího plodu. Tentokrát ho Krajská veterninární správa objevila v Bernarticích.

„První odběr zimní měli zaměřený na výskyt varroázy prokázal v chovu mor. Nákaza bude muset být ale potvrzena druhým vzorkem,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy (KVS) František Kouba.

Pokud se nemoc prokáže, bude muset včelař všechny včely a vybavení chovu spálit.

„Výsledek prvního odběru byl znám 28. března, pokud se prokáže i druhý vzorek, bude muset být další postup rychlý. Ve většině případů se podezření potvrdí, ale zákon ukládá povinnost dvojího potvrzení,“ doplnil Kouba.

Podle předsedy včelařské organizace v Albrechticích nad Vltavou Václava Petříka je na tom Písecko zatím ve srovnání s ostatními okresy dobře. „Strakonicko má mnoho případů, ale Písecko zatím ne. Jedinou prevencí je čistota v chovu,“ uvedl Petřík.

Písecko je spolu s Táborskem nejméně postiženým regionem jižních Čech, naopak sousední Strakonicko na tom není nejlépe.

„Je nepříjemné, že se mor objevil právě v části okresu u Milevska, protože je pravděpodobné, že by se mohl rozšířit i dále na jih, že Bernartice jsou jen mezičlánek,“ uvedl Kouba.

V minulém roce se na Písecku podle Petříka vyskytl mor v Maleticích a ve Skalách, ale letos je případ z Bernartic první. Podle Františka Kouby včelaři často mohou za problémy sami, protože si vyměňují včelařské rámky, čímž se nákaza může šířit i na velké vzdálenosti.