Na neděli chystá Milevské muzeum prodejní výstavu s názvem Den květin. Přízemí i první poschodí muzejní budovy naplní jak jednotlivá květinářství, tak i větší provozovny zahradnictví květinami i okrasnými rostlinami.

Proč právě květiny v muzeu jsme se zeptali ředitele muzea Vladimíra Šindeláře.

Navštívil jsem v loňském roce květinovou výstavu Amarylis na třeboňském zámku. Bylo to velmi krásné a já jsem si v tu chvíli řekl, proč neudělat něco podobného u nás v muzeu. Přišlo mi zajímavé skloubit barevnou krásu živých květin s historickými předměty, jejichž doba už dávno minula. Oslovili jsme tedy květinářské firmy v Milevsku i v blízkém okolí, a tak se v neděli 14. března uskuteční Den květin v našem muzeu. Na rozdíl od třeboňského zámku se v našem případě jedná o výstavu prodejní, takže si zájemci mohou i něco z oné barevné krásy zakoupit. Zároveň jsme požádali firmy, které se zúčastní výstavy a zabývají se také květinovou vazbou, aby zde prezentovaly něco ze svého umění. Přislíbily nám to takže návštěvníci se mohou těšit na ukázky příležitostných vazeb květin.

Proč jste zvolili právě datum 14. března, kdy je na květiny ještě poměrně zima? Nebylo by to lepší trochu později?
Ono je těžké najít takový termín, aby vyhovoval úplně všem. Den květin je jen jednou z letošních akcí našeho muzea a bylo třeba jej umístit mezi další aktivity. Nedávno jsme měli vernisáž výstavy o modelech, na Velikonoce chystáme tradiční muzejní jarmark, a pak už musíme ve spolupráci s Národním muzeem začít připravovat hlavní výstavu letošní turistické sezóny. Květináři navíc žádali, abychom Den květin pokud možno uskutečnili až po 8. březnu, tedy po MDŽ, protože předtím mají poměrně dost práce. A tak nám jako jeden z mála vhodných termínů vyšel právě 14. březen.

Výstava květin je akcí spíše asi pro dospělé návštěvníky, ale pokud s sebou přivedou i děti či vnoučata, ani ta se u nás nudit nebudou. Mohou si prohlédnout v prvním patře muzea nedávno otevřenou výstavu Kouzelný svět modelů.