Zároveň varují veřejnost před vstupem na některé dosud zamrzlé vodní hladiny.

„Vždy platí, že každý vstup na zamrzlou hladinu povrchové vody je rizikem, a proto je možný jen na vlastní nebezpečí,“ zdůraznila Petra Krainová, tisková mluvčí Povodí Vltavy (PVL).

Při současném oteplení jsou rizika vstupu na led mimořádně vysoká. Dosavadní průběh zimy byl ale v tomto směru až neobvykle klidný. Dosvědčují to i hasiči.

„Z našeho pohledu byla zima určitě klidnější. Na Lipně jsme letos vytahovali jen jedno auto, bývá jich víc,“ konstatovala tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů. „A nevím o tom, že bychom zachraňovali v letošní zimě tonoucího, pod kterým by se probořil led,“ doplnila Matějů. Připomněla však, že opatrnost je nutné zachovávat.

Oteplení nejen postupně likviduje plochy pro zimní sporty na hladinách řek a rybníků, ale plní i koryta řek vodou z tajícího sněhu. Povodí Vltavy proto zahájilo přípravu na zvýšené průtoky ještě před současným oteplením. „Týká se to především největších nádrží vltavské kaskády to jest Lipna a Orlíku.

Odtok z těchto nádrží je nyní větší než přítok a vytváří se tak volný objem v zásobních prostorech nádrží,“ vysvětlila současná opatření PVL Petra Krainová. Tání naštěstí zatím zpomalují noční poklesy teplot. S vypouštěním Orlíku začali vodohopodáři již na začátku roku, hladina od té doby klesla o devět metrů.

Na Písecku jsou největší obavy spojené zpravidla s Blanicí v okolí Heřmaně a Putimi. Starosti může přidělat i Otava. Případně dokáže zahrozit i soutok Vltavy a Lužnice nedaleko Týna nad Vltavou. Samotná největší jihočeská řeka při jarním tání způsobuje problémy jen výjimečně.