Jsou tři místostarosté na třicetitisícové město hodně? Poprvé tuto otázku nastolili opoziční sociální demokraté a komunisté už na ustavujícím zasedání zastupitelstva před více než třemi lety. Neuspěli.

ODS se na lednovém zasedání pokusila o odvolání svého místostarosty Tomáše Duška a snížení počtu místostarostů, ale tento bod se nedostal ani na program jednání.

Třetí pokus by mohlo projednat zastupitelstvo načtvrtečním zasedání, pokud se ovšem body dostanou do programu. Připravila je bývalá místostarostka za ODS Eva Veselá, nyní členka Strany svobodných občanů.

Navrhuje zrušit jedno, případně dvě místa uvolněného místostarosty a ušetřené peníze využít ke snížení schodku v rozpočtu města. Zároveň by rada města měla předložit návrh úsporných opatření ke snížení schodku v počtu pracovních míst minimálně o pět procent.

Proč Eva Veselá nenavrhovala snížit počet místostarostů v době, kdy sama byla více než dva roky na tomto postu?

„Po nástupu do funkce jsem neznala chod radnice, do toho jsem pronikla až tak po půl roce. Nyní vidím, že tři místostarostové jsou přepychem a že v době ekonomické krize je to zbytečné plýtvání penězi daňových poplatníků. Jedno místo znamená úsporu zhruba milion korun a ten se dá využít jinde, například v městských službách,“ vysvětlila svůj krok Eva Veselá.

O zařazení tohoto a dalších návrhů Evy Veselé se bude hlasovat v úvodu zasedání. „Osobně zařazení do programu podpořím. Samotné návrhy však pokládám za nedopracované a rozhodnu se až v průběhu jednání,“ uvedl Ondřej Veselý (ČSSD). Podobný názor má i komunista Jiří Lejčar.