„Je opravdu cennější strom než lidský život,“ ptal se rozčilený řidič Roman Keclík, když se dozvěděl, že silnice v okolí Zvíkovského Podhradí silničáři nesolí kvůli lesům.

„Minulé pondělí jsem viděl u Varvažova nabourané auto, když jsem jel za chvíli zpátky, už tam byla auta dvě a nakonec jsem se v Píseckém deníku dočetl, že jich nabouralo sedm. Nedivím se, že to řidiči neubrzdili, vždyť silnice je tam v úseku několika kilometrů pokrytá ledem. Na obci mi řekli, že solit se nesmí kvůli lesům knížete Schwarzenberga. To je šílené,“ podotkl řidič Roman Keclík, který se po neposolených silnicích pohybuje denně.

„Na Písecku je několik úseků, na kterých solit nesmíme. Důvodem jsou ochranná pásma vodních zdrojů a také lesy. Úsek mezi Varvažovem, Záhořím a Kučeří nás obzvlášť trápí. Nedokážeme silnici ošetřit tak, aby zůstala bezpečná,“ zdůraznil ředitel písecké správy a údržby silnic Jaroslav Kozák.

Na úsek denně vyjíždějí sypače s inertním materiálem. „Posílám je tam čtyřikrát denně, ale není to k ničemu. Drť se na ledu neudrží, projedou dva kamiony a vše je smetené ze silnice pryč. Uprostřed pak leží vrstva drti, okolo které jsou vyjeté zcela umydlené koleje. Nepomohlo by, ani kdybychom tam jezdili desetkrát denně,“ poznamenal Jaroslav Kozák.

Zákaz solení je v případě okolí Zvíkovského Podhradí jen několik let starý. „Je to úsek, kde se léta solilo, takže řidiče kluzká silnice často překvapí,“ podotýká Jaroslav Kozák.

„Jedete od Milevska a komunikace je zcela suchá, ale najednou je tam led. Nedá se tam vůbec projet, v lesních úsecích led neroztaje, což řidiči nečekají,“ přidává svou zkušenost Roman Keclík.

Škody za desítky milionů korun

Solit se na Orlicku ani přes časté nehody jen tak nezačne. „Na změnu posypu upozorňují dopravní značky. Nevidím důvod, proč by se solit mělo, škodí to přírodě. Řidiči navíc jezdí příliš rychle, když nestíhají, musejí si prostě přivstat,“ podotýká ředitel Lesní správy Orlík nad Vlt. Lesů Karel Schwarzenberg Ivan Bambuškar.

„Pocházím z hor, kde se nikdy nesolilo a všichni to zvládli. Sůl působila na lesních porostech škody za desítky milionů korun. Od té doby, co je zakázaná, pozorujeme zlepšení zdravotního stavu stromů, přestaly usychat,“ zdůraznil Ivan Bambuškar.