„Já je sem donutím chodit,“ směje se knihovník Pavel Zeman. „Po čtenářích nechceme žádné poplatky a výpůjčky nejsou časově omezeny,“ jmenuje výhody knihovník Zeman.

Branická knihovna má tři a půl tisíce svazků. Desítky knížek každé dva měsíce přiváží Pavel Zeman z milevské knihovny, půjčuje si je z regionálního oddělení.

Čtenáři si tak mohou vybírat ze stále nové nabídky. Na to se ale v Branicích nespoléhají. Obec na nákup knížek každoročně dává skoro dvacet tisíc korun. „Všechny peníze vždycky utratím. Díky příspěvku jsme schopni nakupovat novinky, to čtenáři pochopitelně vítají,“ říká Pavel Zeman, který je knihovníkem sedm let.

S tím, že by děti nečetly, nesouhlasí. „Máme zapsaných šedesát dětí. Nejčastěji si vybírají fantasy literaturu, nyní jsou v kurzu Mikulášovy patálie, protože jsou zfilmované. Zájem je stále i o Harryho Pottera,“ jmenuje oblíbené „kousky“ Zeman.

Do knihovny, která je otevřena ve středu na dvě hodiny, chodí týdně asi dvacet čtenářů. Jejich počet se zvyšuje na začátku každého druhého měsíce. Na návštěvníky totiž čeká nová výstava. Nyní je aktuální hudební salón, který představuje tvorbu Karla Gotta.

K vidění už byly pivní tácky nebo nálepky od sirek. „Prostor určený k výstavě je malý, rychle ho zaplním,“ ukazuje Pavel Zeman na stůl, na kterém leží desky a obrázky slavíka Gotta. Na duben a květen knihovník připravuje výstavu panoramat jižních Čech. Fotografie mu zapůjčí jeho kamarád, některé vystavované předměty má od příbuzných, jiné ze své vlastní sbírky.

Branická knihovna se může pochlubit i dvoustránkovým občasníkem, kde nechybí přehled nově zakoupených knih ani kreslený vtip.