Až pět milionů korun pokuty hrozí firmě Agpi za vyvezení kejdy na pozemek u Nevězic.

„Protože teprve zahájíme správní řízení, nemůžeme výši postihu předjímat. Podle zákona o ochraně vod se za prokázané ohrožení kvality vod uloží pokuta v rozmezí od pěti tisíc do pěti milionů korun,“ řekl ředitel České inspekce životního prostředí České Budějovice Jiří Rypáček.

„Skutečná výše v daném případě bude záviset na posouzení závažnosti deliktu, která vyplyne z dalšího šetření,“ doplnil Rypáček.

Generální ředitel Agpi Jan Čech uvedl, že firma nevyvezla na pole kejdu, ale jen znečistěnou vodu z jímky.

„Jímka byla prázdná a praskla v ní trubka s vodou. Šlo tedy o pět cisteren takzvané oplachové vody. Naše kapacita jímek stačí ještě na dva měsíce provozu, takže nemáme potřebu něco vyvážet na pole. Proto to bylo individuální selhání zaměstnance. Rozhodně vylučuji, že by se to dělo opakovaně,“ informoval generální ředitel Čech.

„Já jsem se o tomto zkratu dozvěděl až ve chvíli, kdy na místo jeli pracovníci České inspekce životního prostředí,“ doplnil Čech. Podle Miloslava Šatry, vedoucího odboru životního prostředí Městského úřadu Písek, nepatří na pole v žádném případě ani znečistěná voda.

„Pokud to byla odpadní voda, je na místě ptát se, proč neskončila v čističce. Ale pokud někdo dá na vrstvu sněhu kejdu, je to přímo barbarství. Až sníh roztaje, kejda se může dostat do vody a výrazně ji znečistit,“ doplnil Šatra.

„Pokud byla firma pokutována za stejný delikt v posledním roce, měl by být její postih výraznější,“ vysvětlil Šatra.

Rozhodně ne jednou

Případ od pondělí vyšetřuje i policie. „Věnuje se tomu oddělení v Čimelicích a vyšetřuje vyvezení kejdy jako přestupek proti životnímu prostředí,“ sdělila mluvčí jihočeské policie Jana Hlavínová.

Podle starosty Probulova Romana Maňáka, který na místo zavolal inspekci, rozhodně Agpi nevyváželo kejdu jednou a případ nemůže být pouhým individuálním selháním.

„Ve čtvrtek vyváželi na pole v katastru Nevězic na sníh o výšce více než pět centimetrů. V pátek totéž u Královy Lhoty. V sobotu odpoledne, už když věc vyšetřovala inspekce, drze pokračovali. Na místě jsem byl a mohu vyloučit, že by šlo jen o vodu. Kejdu hned zaorávali, aby tím své jednání skryli,“ doplnil Maňák.