Čekárny na vlakových nádražích na Písecku jsou stále uzavřené, ale situace se může brzy změnit.

Hlavní bojovník za otevření čekáren, starosta Mirovic Zdeněk Bárta, totiž už začátkem roku poslal stížnost Jihočeskému kraji.

„Čekárna měla být na základě smlouvy mezi ČD a krajem otevřena již od 1. ledna. Kraj by měl postupovat podle smlouvy a uplatnit vůči drahám sankci 15 tisíc korun za den,“ uvedl Bárta.

K začátku února by tedy dopravce měl zaplatit už více než půl milionu korun. Samotný Bárta netuší, v jaké fázi je jednání kraje s drahami.

České dráhy o plánované pokutě také nic nevědí.

„Naše firma nemá žádnou informaci o pokutě, kterou by měla dostat za uzavřenou čekárnu v neobsazené stanici Mirovice. Z platných vyhlášek nevyplývá povinnost ČD mít otevřené čekárny v neobsazených stanicích,“ oponovala regionální mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

Její slova Bártu neuspokojila. „Vyjádření různých tiskových mluvčích Českých drah o pohodlí a zlepšení služeb na našich drahách je jen mlácením prázdné slámy,“ uvedl ve zpravodaji města Bárta. „Tyto mluvčí, náměstky a ředitele bych postavil v pět hodin ráno na mirovické nádraží a pak ať mluví do sdělovacích prostředků o zlepšení pohodlí cestování, pokud nezmrznou a nezapadají sněhem,“ rozčiloval se Bárta.

Otevřená čekárna je už ve Vráži. Její interiér je sice strohý, ale na cestující alespoň nepadá sníh. Dráhy zde dokázaly najít člověka, který se o stanici postará.

„Ve Vráži, kde je čekárna od února otevřená, se podařilo najít člověka, který čekárnu odemkne a zamkne,“ vysvětlila Pistoriusová.

Do zavřených čekáren se lidé nedostanou ani v Čimelicích, ani v Čížové. Podle Pistoriusové by ale v blízké době mohly ČD otevřít v Čimelicích a Mirovicích. „Právě tam hledáme možnosti, jak to udělat. Budovy nemůžou zůstat volně otevřené kvůli vandalům,“ dodala mluvčí Pistoriusová.