Historický Písek má od pondělí druhou národní kulturní památku. Stal se jím zemský hřebčinec. Seznam 38 staveb, ale i věcí z různých koutů republiky schválila na návrh ministerstva kultury vláda.

„Hřebčinec od svého postavení v roce 1902 plní stále stejnou funkci. Neovlivnily ji války ani změny režimů. Jedná se o historický objekt, který je stále živý,“ popsal výjimečnost Zemského hřebčince Písek ředitel Jan Pellar.

Hřebčinec byl po několik desetiletí kulturní památkou. „Nyní jsme získali nejvyšší možné uznání tohoto krásného dědictví po předcích. Někde jsem se dočetl, nevím, jestli to řeknu úplně přesně, že historicky významných nemovitostí je v České republice čtyřicet tisíc a za národní kulturní památku jich bylo prohlášeno asi dvě stě padesát,“ popisuje Jan Pellar.

„Nelze od ocenění očekávat, že se nám začnou sypat peníze. Opravujeme fasádu hřebčince, snažíme se udržovat jeho vzhled, ale chtělo by to vzít z gruntu,“ přiznal Jan Pellar.

Ředitel Pellar doufal, že ocení národní kulturní památka přiláká do hřebčince další návštěvníky. Pořádají zde prohlídky, které se dají přirovnat k těm na zámku či na hradě. „Poslední roky se počet návštěvníků zvyšuje. Snažíme se připravovat program pro veřejnost,“ řekl ředitel. Jak doplnil, hřebčinec si nejčastěji prohlížejí zájemci o rakouskouherskou monarchii a koně.

Seznam národních kulturních památek se rozšíří od 1. července a celkem na něm bude 274 položek. Z jižních Čech přibudou tři. Kromě hřebčince ještě zemědělská usedlost č.p. 3 v Krníně na Českokrumlovsku a zámek ve Vimperku.

Národní kulturní památky Písecka
od roku 1978 hrad Zvíkov
od roku 1989 Kamenný most v Písku
od roku 2008 zámek Orlík
od roku 2008 Premonstrátský klášter v Milevsku
Zdroj: Ministerstvo kultury ČR