Tomuto tradičnímu žánru světové kinematografie se věnují tři snímky: film USA Hluboký spánek, koprodukční Smlouva s vrahem a Muž z Londýna maďarského režiséra Bély Tarra.

„Letošní přehlídka je zaměřena na temné stránky duše i života hlavních hrdinů. Hrdninové bez minulosti a budoucnosti jsou doplnění postavami plnými vzdoru proti společenským zásadám i rodinným pravidlům,“ charakterizoval letošní přehlídku umělecký ředitel Asociace českých filmových klubů Pavel Bednařík.

V pondělí je na programu americká komedie Zahraj to znovu, Same režiséra Herberta Rosse. V prologu sleduje filmový kritik s dojetím finále Casablancy, v níž hrdina přenechá milovanou ženu sokovi. Děj líčí snahy W. Allana, jehož opustila manželka, o seznámení s novou ženou.

Úterý patří dalšímu snímku USA Harold a Maude. Jde o milostný příběh dvacetiletého Harolda, posedlého smrtí, a skoro osmdesátileté Maude, vychutnávající si život.

Ve středu uvidí diváci film britské režisérky A. Arnoldové Fish Tank. Emocemi pod kobercem nadité dílko otevírá otlučené dveře bytu na anglickém sídlišti a jeho brutálního realismu.

Koprodukční Smlouva s vrahem je na programu ve čtvrtek. Absurdní tragikomedie se prolíná se seversky zasmušilými a sociálně laděnými (melo)dramaty.

Dramatu Muž z Londýna bude patřit páteční večer. Temný, černobílý příběh nočního strážce v přístavu ( hraje Miroslav Krobot), který se jedné noci stane svědkem vraždy.


V sobotu je na programu film Juraje Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni. Příběh o tom, jak je potřebné a marné hledat cestu k záchraně před životem, který nezná lásku k nenávisti, bláznovství bez šílenství, štěstí bez smutku a smrt bez všednosti.

Přehlídku v píseckém kinu Portyč uzavře detektivka Hluboký spánek s detektivem Philipem Marlowem.