Natálie Andrlíková ze třetí třídy ZŠ T. G. Masaryka v Písku jí jablko ke svačině každý druhý den. U většiny školáků je přísun ovoce a zeleniny mnohem menší. To má změnit projekt ministerstva školství Ovoce do škol. Za cíl si především klade bojovat proti dětské obezitě.

„Můj osobní názor je, že počet obézních dětí se tímto projektem nesníží. To by se musely změnit veškeré stravovací návyky dětí. A ovoce přece obsahuje cukry, i když jednoduché, tedy je to také zdroj energie,“ řekl ředitel 1. ZŠ T. G. Masaryka Milevsko Martin Hrych.

Milevská škola se do projektu zřejmě nezapojí. „Domnívám se, že žáci mají dostatečný přísun ovoce a zeleniny v naší školní jídelně. Téměř každý den mají čerstvé ovoce či zeleninový salát,“ vysvětlil ředitel Martin Hrych.

Matka sedmiletého školáka Kristýna Voborská z Písku považuje Ovoce do škol částečně za nesmysl. „Myslím si, že by se měli snažit hlavně rodiče. Když nenaučí děti jíst ovoce, těžko to základní škola může napravit. Ale to platí u všeho. U tohoto projektu hrozí, že děti budou ovoce vyhazovat a znečišťovat tak město,“ řekla Voborská.

To, že ovoce a zelenina nekončí jen v žaludcích školáků, potvrzuje ředitel Martin Hrych. „Je poházené po stolech, chodbách či zbytky a slupky lemují ulice města. Domnívám se tedy, že problém není v tom, že by děti neměly přístup k ovoci a zelenině, ale ony ho prostě nekonzumují,“ řekl ředitel 1.ZŠ T. G. Masaryka Milevsko.

Projekt ovoce do škol je určen pro žáky prvních až pátých ročníků. „V současnosti probíhá schvalování distributorů ovoce do škol. Seznam schválených distributorů zveřejníme v nejbližších dnech na webových stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu a teprve poté se budou školy moci do projektu hlásit přímo prostřednictvím formuláře na webu,“ řekla Deníku Šárka Svobodová z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.