„Vždycky si říkám, že ty stromy řežou moc a že uschnou, ale jaro mě přesvědčí, že radikální zásah stromům prospívá,“ konstatoval Antonín Ciboch, který včera před polednem sledoval prořezávání zeleně na Velkém náměstí v Písku.

Úprava stromů řezem trvá do konce března a týká se uliční zeleně nejen v historickém centru města, v Nádražní ulici a jejím okolí, ale také celé Habeše, kde jsou lipové aleje.

Dojde i na kácení . „Několik jednotlivých stromů, u kterých se prokázalo, že jsou nemocné a ohrožují své okolí, kácení na základě žádosti městských služeb povoluje náš odbor. Vloni i letos jde například o stromy v parku kolem Svatotrojického kostela. Některé jsou už hodně nahnilé a hrozí jejich pád. Na území celého města to ale nebude víc než deset stromů,“ ujistil vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku Miloslav Šatra.

Náhrada zeleně

Na kácení dalších stromů musí být rozhodnutí státní správy. Letos jde například o osiky ve vnitrobloku v Gregorově ulici. Pokácena bude také lípa bránící komunikaci do Zeyerovy ulice.

„Kácením starých a nemocných stromů zeleň v Písku rozhodně ubývat nebude. Každý vlastník, který o kácení žádá, musí počítat s náhradní výsadbou. A platí to samozřejmě i pro město. Například dvě osiky nahradí devět habrů, místo jedné lípy musí být vysazeno patnáct nových,“ vysvětlil Šatra.

Povinností vlastníka je ještě pět let o vysazenou zeleň pečovat. Sazenice a následná péče o jeden strom tak vyjdou zhruba na deset tisíc korun. V následujících dvou až třech letech bude náhradní výsadba směrována do lesoparku, který vznikne kolem budované lesovny na Flekačkách.

Město dále v letošním roce počítá s dosázením nové lipové aleje kolem staré silnice na Semice. Velké ozdravné řezy čekají letos alej u hřebčince a topoly po pravém břehu u Nového mostu a následně pak Lipovou alej.