Doklad jim tam vymění. „To mám smůlu, koukám, že mám řidičák vydaný v listopadu roku 2000,“ podotkl ve středu v Písku řidič Petr.

Úředníci se mohou „těšit“ v závěru roku na hodně práce a řidiči na dlouhé fronty. Lidé se do výměn zrovna nehrnou.

„V současné době nám chybí vyměnit necelých šestnáct set dokladů, a to během jedenácti měsíců. Kdyby začali lidé chodit pravidelně, dalo by se to zvládnout v klidu,“ konstatoval včera vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Milevsku František Kabele.

Část řidičů však na úřad vůbec nepřijde. „Bylo to tak i při minulých výměnách, odhadujeme to zhruba na pět set lidí,“ upřesnil vedoucí odboru. Jedná se o starší řidiče, kteří už automobil neřídí a doklad jim tak k ničemu není. Na milevském odboru dopravy zatím vyměnili necelých 32 procent ze všech řidičských průkazů podléhajících nařízení.

V Písku jsou na tom o něco lépe. „Nový doklad má 33,5 procenta řidičů. Zbývá vyměnit ještě 5137 průkazů,“ informoval Martin Novák z ministerstva dopravy.

To zkouší na řidiče působit letáčky a další informační kampaní.

„Ze zkušenosti z minulých výměn víme, že to na lidi příliš nezabírá. Zkoušeli jsme přes starosty obcí našeho regionu a prostřednictvím úředních desek apelovat na lidi přímo v obcích, ale žádný výrazný dopad to nemělo,“ podotkl František Kabele.