Stále se opakující problémy s Titanikem, komplexem bytů v nové zástavbě v Čechově ulici, stále nekončí. Při nedávném tání sněhu se v bytech opět objevily mokré skvrny a plíseň.

A co váš názor? Líbí se vám písecký Titanik? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku!

„Ze stropu na chodbě nám kapala voda, za čtyři hodiny jí natekl celý kbelík o objemu třinácti litrů. Voda tekla v místech u střešních oken,“ říká jedna z obyvatelek, která si z pochopitelných důvodů nepřeje zveřejnit své jméno.

„Vždycky, když si stěžujeme, město problém bagatelizuje, říká nám, ať zdi stříkáme savem. Jednou za rok přijdou dělníci a zamalují fleky barvou,“ doplnila obyvatelka.  

„Čekala bych, že za ty peníze dostaneme trochu vyšší kvalitu,“ stěžovala si žena.

Stále stejné vady

Současné problémy v Čechově ulici potvrdila Zdeňka Řezáčová z Domovní a bytové správy Písek (DBS).

„Jedná se o deset přímo zasažených bytů v této lokalitě. Situaci jsme řešili částečným odstraněním sněhu ze střech dvakrát za týden. Při nasněžení deseti a více centimetrů sněhu a kalamitě se na domech projevuje konstrukční vada. Problémy se sněhem řešíme běžně tímto způsobem,“ řekla Řezáčová.

Podle ní by mohli nájemníci a lidé, kteří si byty koupili, počítat i se slevou na nájemném nebo kupní ceně. „Pokud lidé podají žádost, poskytneme jim odpovídající slevu z nájemného zasaženého bytu. O případné slevě z kupní ceny bytové jednotky by rozhodovalo zastupitelstvo města,“ doplnila Řezáčová. Pokud by byt tající voda vyplavila tak, že by byl neobyvatelný, poskytlo by město obyvateli náhradní bydlení.

„Provizorní náhradní bydlení řeší DBS prostřednictvím městských ubytoven. Stálé náhradní bydlení by řešila rada, případně zastupitelstvo města,“ konstatovala Řezáčová. Podle obyvatelky bytu jsou závady po deseti letech bydlení stále horší a horší.

„Nikdo z nás nečekal, co se bude dít. Zjišťujeme, že vady nepůjdou odstranit, budovy by se musely nechat postavit znovu,“ myslela si žena.

Do takzvaného Titaniku se lidé začali stěhovat koncem devadesátých let. Ačkoliv od dokončení budov neuplynula dlouhá doba, tři z pěti stavebních firem, které se na projektu podílely, už neexistují.

„Záruční lhůty skončily v roce 2004, tři z pěti firem se dostaly již v průběhu záručních lhůt do likvidace. Náklady na běžnou údržbu hradí vlastníci v rámci fondu údržby společenství vlastníků,“ řekla Řezáčová.

„Větší úpravy, jako jsou opravy střech nebo výměny některých konstrukčních prvků, hradí město Písek prostřednictvím rozpočtu DBS. Některé problémy s vodou se řeší v rámci pojištění proti škodám na majetku,“ vysvětlila Řezáčová.

V tomto týdnu budou probíhat jednání na úrovni města, jak neutěšený stav nových bytů v Čechově ulici trvale napravit. „Bude se diskutovat o studiích technického řešení, financování a uplatnění škod,“ doplnila Řezáčová.