Téměř o 1,5 procenta vyskočila za prosinec míra nezaměstnanosti v regionu. Jedná se o druhé nejvyšší číslo ze všech okresů České republiky. Přesná čísla zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí.

Analytici nárůst očekávali, ale zhruba jen okolo jednoho procenta. Příčinu viděli zejména v konci sezonních prací. „Je to tak každý rok. Skončily sezonní práce například ve stavebnictví či lesnictví. Kvůli jejich velkému zastoupení na Písecku z toho vyplynul i větší nárůst míry nezaměstnanosti,“ konstatoval Jiří Dráb z Úřadu práce v Písku.

Nově se přišlo na úřad práce poslední měsíc loňského roku zaregistrovat 746 uchazečů, z toho 400 lidí právě ze sezonních prací. Za prosinec nakonec v evidenci přibylo 469 lidí. Další nárůst předpokládají analytici v lednu.

„Odhadujeme, že se míra přiblíží zhruba k devíti procentům,“ doplnil Jiří Dráb.

V Písku se počet lidí bez práce poprvé od ledna 2007 přehoupl přes tisícovku a překonal sedmiprocentní hranici. Z měst je na tom nejlépe Protivín.

Nejvyšší míru nezaměstnanosti vykazují již tradičně malé obce. Nezaměstnanost ve Zběšičkách činí 24,3 procenta. Bez práce je devět z 37 ekonomicky aktivních obyvatel. Naopak dlouhodobě na nule se drží Minice.

„Příčina je jednoduchá. Žijí tu téměř výhradně jen důchodci. Lidé v produktivním věku pak většinou dojíždějí za prací do Blatné, kam je to jen třináct kilometrů. Mladí většinou odcházejí do měst, takže obec stárne,“ vysvětlil starosta obce Jan Synek.

V České republice stoupla v prosinci míra nezaměstnanosti z 8,6 za 9,2 procenta. Písecký okres je s osmi procenty na solidním 16. místě.