Eva Hesounová z Čížové si na první ročník závodu Hod vánočním stromkem přinesla vlastní stromek, smrček.

„Závodu jsem se zúčastnila z recese,“ říká Hesounová, která svoji kategorii nevyhrála. Myšlenku organizátorů ale přesně naplnila. Pobavila se a strávila pěkné mrazivé odpoledne.

„Netrénovala jsem a ani nevím, kolik jsem hodila, ale na příští ročník se připravím,“ říká se smíchem Hesounová. „Chtěla jsem se pobavit a také podpořit zlivické hasiče. Mám u nich syna, děti a vnoučata,“ vysvětluje Hesounová.

Celá akce skončila velkým úspěchem. Ačkoliv šlo o první ročník a počasí bylo nepříznivé, Hodu vánočním stromkem se zúčastnilo 46 lidí. „Byli tu i nějací přihlížející, takže bych se nebál říct, že přišlo celkem 60 lidí. Čekali jsme tak maximálně třicet,“ říká hlavní organizátor a zlivický hasič Petr Kropáček. „Lidé přijeli z Vráže, Třebkova, Písku, Předotic, Prahy,“ doplňuje. Hod vánočním stromkem byl jeho nápad.

„Viděl jsem přibližně před rokem v televizi, že někde v Německu, myslím, že to bylo Bavorsko, probíhala podobná soutěž. Napadlo mě, že by se to dalo okopírovat, že by to bylo dobré pobavení pro lidi tady na vesnici,“ říká organizátor Kropáček.

Čížovská recese zaujala jak mladší, tak i starší ročníky. „Nejmladší účastnicí byla Eliška Buriánková, které jsou čtyři roky, nejstarším Pavel Bláha, který se narodil ve stejný den i rok jako prezident Václav Klaus,“ směje se Kropáček.

On sám i další hasiči mají chuť pokračovat a udělat akci příští rok znovu. „Pokud budeme živí a zdraví, určitě do toho půjdeme,“ říká organizátor. Šlo o první ročník, hasiči ale nezanedbali ani propagaci. „Snažili jsme se, natiskli jsme plakáty, které jsme roznesli do školy, do hospody, po celé obci. Informace se objevily i v novinách,“ vysvětluje Kropáček.

Hod vánočním stromkem měl tři kategorie: ženy, muži a děti. Vítězem kategorie mužů a navíc i speciální soutěže o nejdelší hod se stal Josef Hesoun. Za svůj výkon dostal láhev sektu a pohár.

„Vůbec jsem netrénoval. Házel jsem kamarádovou borovicí,“ vysvětluje Hesoun. Láhev sektu věnoval hasičům, kteří měli večer schůzi. „Oni ji určitě vypijí,“ vysvětluje Hesoun.

První místo v mužích tedy obsadil Josef Hesoun, druhý byl Miloslav Polanský a třetí Pavel Solnař mladší. Kategorii žen ovládla hodem dlouhým 7,70 metru Iva Šnapková, druhá byla Slávka Vazačová a třetí Alena Dudová. Mezi dětmi vyhrála pohár Denisa Lišková, druhý byl Dominik Janáček a třetí skončil Marek Witkovski.