Bezplatné očkování proti pneumokokům se s velkým ohlasem na Písecku zatím nesetkalo. Důvod je podle oslovených lékařů nasnadě. Očkování zdarma, které se týká dětí narozených po 1. srpnu 2009, probíhá teprve od začátku letošního roku.

„V úterý nám do ordinace přivezli prvních patnáct dávek. Až je využijeme, za čtrnáct dní nám dodají další. Zájem měly dvě maminky,“ řekla písecká praktická lékařka pro děti a dorost Alena Bicanová.

Jak poznamenala, rodiče nechávají děti proti pneumokokům očkovat, i když za očkování zaplatí. Jedna dávka stojí minimálně tisíc sedm set korun.
Matka Linda Suková z Písku nechala obě své děti očkovat.

„Je to dobrá věc. U dcery jsme za to neplatili, prodělala totiž oboustranný zápal středního ucha. U staršího syna, kterému je pět a půl, ano. Určitě se to vyplatí. Onemocnět pneumokokem je vážná věc, děti můžou i ohluchnout,“ uvedla Suková.

Žádné vakcíny pro bezplatné očkování nemají u praktického lékaře Jana Koudi, jehož ordinace pro děti a dorost sídlí v Budějovické ulici v Písku. „Už se po nich ptaly dvě maminky. Je to velmi prospěšná vakcína,“ řekl Kouďa.

V jeho ordinaci proti pneumokokům pochopitelně běžně očkují. Ale systémem bezplatného očkování je Jan Kouďa pobouřen. Vakcíny si totiž lékaři musí koupit sami. „Částka je to velká. Pojišťovna by nám to měla proplatit,“ řekla doktorka Bicanová.

Největší pojišťovna v České republice VZP vydala zprávu, ve které píše, že zajistí pro své pojištěnce úhradu očkovacích látek včetně jejich aplikace.

Díky legislativní změně je očkování zařazeno do péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.