V Čížové našli originální způsob, jak se zbavit vánočního stromku. V sobotu pořádají recesistickou akci Hod vánočním stromkem.

„Každý si přinese svůj vlastní neozdobený stromek. Kdo ho nemá, zapůjčíme ho. Ekologická likvidace stromku zajištěna,“ slibují pořadatelé ze Sboru dobrovolných hasičů Zlivice.

Většina stromků v těchto dnech končí před popelnicemi. Jak uvedla mluvčí Městských služeb Písek Lenka Gareisová, svážení stromků už probíhá.

„Největší nápor očekáváme o víkendu,“ říká Gareisová. Vyhozené stromky jdou do štěpkovače a následná štěpka se přidává do kompostu na bioskládce.

I v Milevsku stromky drtí. „Sváží se průběžně při úklidu města na skládku Jenišovice, kde se rozdrtí s ostatním vytříděným dřevným odpadem,“ říká jednatel Služeb města Milevska Luděk Hejný. Jak doplňuje, stromků služby sváží každý rok méně.  

„My stromek na Vánoce vůbec nemáme. Štědrý den a následné svátky trávíme u rodičů, takže to ani nemá smysl,“ myslí si pětadvacetiletá Marcela Tomanová z Písku. „Tam stromek pochopitelně mají. Každoročně si kupují smrček,“ dodává.

V Písku stromy nabízejí například Lesy města Písku. Neprodané stromky každoročně společnost dává zvířatům do obory. „Letos jsme všechny prodali,“ říká ředitel lesů Václav Zámečník. „Daňkové a mufloni stromky nežerou, ale přehrabují se v nich,“ doplňuje ředitel Václav Zámečník.

V Milevsku nemají stanovené termíny na svoz stromků, ale odpadu o Vánocích přibylo. „Svoz velkoobjemových kontejnerů na domovní odpad a svoz vytříděných odpadů se během vánočních svátků zdvojnásobil,“ doplňuje Luděk Hejný, jednatel Služeb města Milevska.