Albrechtičtí se možná dočkají toho, že alespoň některé z 85 jejich slavných kapliček na hřbitově budou v lepším stavu. Nad tím současným totiž mohou jedině brečet.

„V listopadu jsme bohužel neuspěli se žádostí o dotaci v Regionálním operačním programu. Proto jsme hned v rámci Dobrovolného svazku obcí Blanicko-Otavského regionu požádali o další grant ve výši 600 tisíc korun. Jestli jsme uspěli se dozvíme v květnu,“ vysvětluje starosta obce Václav Kaifer.

Naprostý unikát

Za mimořádnou památku považuje hřbitov ředitel Prácheňského muzea v Písku Jiří Prášek. „Je to určitě památkově a turisticky nejzajímavější objekt na Písecku, zcela unikátní a ojedinělý. Představuje originál jak stavebně, tak i svými malbami. Za vůbec nejúžasnější považuji básně, které jsou napsány na jednotlivých kapličkách. Zachycují to, jak vypadala vesnice a lidé v ní žijící v 19. století, co si mysleli,“ říká Prášek.

„Je škoda, že posledních sto let jsme se k této památce nechovali příliš dobře. Snad se kapličky podaří opravit tak, aby poskytovaly takovou radost, jakou si zaslouží, protože jsou naprosto úžasné, ačkoliv jsou na hřbitově,“ doplňuje Prášek.

V době před rokem 1989 někoho chytrého napadlo, že by bylo třeba malby zakrýt, čímž velkou část maleb silně poškodil.

„Po konzultaci s památkáři jsme se dohodli, že hřbitov bude místo církve spravovat obec, což se stalo v roce 2007. Hned jsme žádali o grant Jihočeský kraj, který tomu byl celkem nakloněn. Betonové vložky jsme nechali vyndat, stříšky na kapličkách opravit. Na to jsme dostali dva granty. Když zmizely betonové vložky, objevili jsme některé malby úplně nepoškozené. Poslední fází byla fixace původních maleb,“ říká starosta Kaifer.

Pokud by obec dotaci 600 tisíc korun získala, mohla by opravit zatím jen malou část kapliček. „Práce na jedné vyjde asi na 40 tisíc korun, není to levné. Takže rekonstrukce celého hřbitova je hudbou daleké budoucnosti,“ ví Kaifer.

Původní stav kapliček naši předkové zdokumentovali dobře.

„Informace o kapličkách mají památkáři, něco měl i Karel Čáslavský a Prácheňské muzeum. Podle původních návrhů budeme muset nechat udělat papírové skicy. Nebudeme muset dodržet původní pořadí obrázků na kapličkách. Na každé kapličce bude obrázek a text básně,“ doplňuje Kaifer.

Až se podaří alespoň část hřbitova opravit, očekává obec růst turistického ruchu. Leží totiž blízko Písku i Týna nad Vltavou, na cyklistických stezkách u Orlické přehrady.  

„Plánujeme vydat turistickou brožuru, ve které budou fotografie kapliček s básněmi. Ačkoliv hřbitov teď není v nejlepším stavu, zájem je o něj pořád. Na web naší obce jsme museli umístit oznámení, že ho rekonstruujeme. Ale my něco udělat musíme, padesát let se o kapličky bohužel nikdo nestaral,“ domnívá se Kaifer.