Malá ohleduplnost, rychlost nepřiměřená zkušenostem či neopatrnost. Takové jsou podle odborníků hlavní příčiny zranění na zasněžených svazích v regionu.

Úrazů přitom přibývá. Jen od začátku zimní sezony ošetřili členové horské služby na sjezdovkách v lipenském skiareálu 62 úrazů. „Na to, že lyžovat se letos začalo až 18. prosince, je to docela vysoké číslo,“ zhodnotil statistiku záchranář Jiří Oupický.
Pravomoci zůstávají

Nepříznivá čísla by mohlo napomoci alespoň částečně smazat takzvané desatero pro chování na sjezdových tratích.

Tato pravidla vydaná Mezinárodní lyžařskou federací, která upravují chování sportovců na sjezdovkách včetně stylu a rychlosti jízdy, způsobu předjíždění či zastavování, jsou od 1. ledna letošního roku pro lyžaře či snowboardisty v Česku závazná. Za jejich porušení hrozí pirátům sjezdovek vykázání ze skiareálu či odebrání skipasu.

I když by se díky novým pravidlům mohl počet lidí, kteří si sjezdovky pletou se závodní dráhou, snížit, pravomoci horské služby tato novinka nijak neposiluje. Ač po tom záchranáři už roky volají.

„Pro nás se prakticky nic nemění. Pokud se někdo na sjezdovce chová nepřiměřeně, můžeme ho na to pouze upozornit. Vykázat takové lyžaře ze sjezdovky ale není v naší pravomoci,“ vysvětlil Jiří Oupický.

Je to však v moci provozovatelů zimních středisek, pokud zmíněná pravidla zahrnou do svých provozních řádů. Tak je tomu i na Lipně.

„Na základě porušení provozního řádu už jsme lyžaře ze sjezdovky vykázali. Jsou to však spíše ojedinělé případy. Takzvané lyžařské desatero máme vyvěšené na viditelném místě hned u pokladen a lidé ho z mého subjektivního hlediska většinou i dodržují,“ sdělil Martin Řezáč ze Skiareálu Lipno.

I přes zdánlivou ohleduplnost lyžařů brázdících lipenské svahy stojí podle místních záchranářů právě nerespektování základních pravidel za mnoha úrazy, které ošetřují.

„Zrovna nedávno jsme vyjížděli k paní, kterou porazil snowboardista a z místa nehody ujel. Žena přitom utrpěla poměrně vážná zranění – měla zlomenou pažní kost a také pánev. K újmě na zdraví přitom přišla jako slepý k houslím,“ popsal záchranář Jiří Oupický.

I tento případ podle kvalifikovaného instruktora snowboardingu Jana Sládka z Kaplice dokládá, že existence pravidel chování na sjezdovkách má své opodstatnění.
Chybuje vždy člověk

„Všechny obdobné zásady vycházejí z toho, že jediné, co může na svahu způsobit nějaký problém či nehodu, je lidský faktor,“ uvedl s tím, že za většinou karambolů na sněhu stojí přeceňování sil sportovců či jejich neschopnost předvídat možné problémy, které se na svahu vyskytnou.

„Mezi zásady bezpečného pohybu po sjezdovkách patří především ohleduplnost, rychlost přiměřená zkušenostem, povrchu zasněženého svahu či kondici. Lyžaři by si rovněž měli při jízdě hlídat své okolí a předvídat pohyb ostatních účastníků na svahu,“ poradil Jan Sládek.