Pro první pololetí roku 2009 se naše země stala jedničkou na starém kontinentě, protože předsedala Evropské unii. Můžeme mít radost z toho, že k úspěšné prezentaci Česka přispěl také písecký výtvarník František Doubek, jehož výstava se v rámci jihočeské účasti v lednu konala v Bruselu.

Obyvatelé Písecka vstoupili do začátku roku s nadějí a optimismem. Ve většině zemí světa už vlivem krize rostla nezaměstnanost, krachovaly finanční ústavy i průmyslové a zemědělské firmy. U nás byl zatím klid. Na konci roku 2008 byla míra nezaměstnanosti dokonce o maličko nižší než například v září. Představitelé firem v průmyslové zóně tvrdili, že žádné masivní propouštění nechystají. Mnozí lidé tušili, že je to klid dočasný, a to horší nás ještě čeká.

Zachovány zůstaly poplatky v nemocnicích, u lékařů i v lékárnách. V nemocnici a její lékárně mají občané možnost využít daru Jihočeského kraje. Lidé si museli ve srovnání s předcházejícím rokem připlatit za některé služby. Například v Písku se poplatky za svoz a ukládání odpadu zvýšily o tři procenta. Zemědělci si opět stěžovali na výkupní ceny, zejména ceny za mléko pokládali za likvidační. Na druhé straně radost měli dobrovolní hasiči z Písku, kteří dostali nový vůz.

V Protivíně se opět rozhořela diskuse kolem stavby supermarketu. Tentokrát vyhráli jeho odpůrci. S vážnými problémy se potýkala zařízení sociálních služeb, která od státu dostala méně peněz.

V únoru zasáhla Písecko první větší vlna propouštění, která s výkyvy pokračovala do konce roku. Patrně s největšími problémy se potýkal písecký Jitex, na který byl vyhlášen konkurs. Počet zaměstnanců snižovaly i firmy v průmyslové zóně.

Region zasáhla epidemie klasické chřipky, ta prasečí se zatím objevila jen v několika případech bez vážnějších následků. Dobrou zprávou pro pacienty bylo to, že v písecké nemocnici začala za podpory evropských peněz rekonstrukce gynekologického oddělení a nemocnice si z vlastních zdrojů i darů sponzorů pořídila další moderní vybavení jako například magnetickou rezonanci.

Loňský rok byl bohatý na investiční akce. V Písku to bylo například dokončení rekonstrukce Bakalářů, Komenského ulice a kruhové křižovatky v Nádražní a otevření prvního proutěného dětského hřiště v ČR. Úspěšně pokračovala výstavba dalšího úseku rychlostní komunikace R4 a začaly první práce na připravované rekonstrukci Žďákovského mostu.

Z významných kulturních počinů připomeňme alespoň otevření Centra ilustrace a expozice Radka Pilaře v písecké Sladovně a otevření části rekonstruované tvrze v Kestřanech.

Turistická sezona se příliš nepovedla. Počasí bylo všelijaké, a tak kempy a ubytovny nebyly naplněné jako v uplynulých letech. Pro turisty se však podařilo připravit nová lákadla. K těm největším patří nově otevřená Krokodýlí zoo v Protivíně. V roce 2010 bude v tomto městě v rekonstruované kaplance otevře mimo jiné expozice malíře a básníka Jiřího Koláře.

Ani vloni si počasí neodpustilo výstřelky. V létě to byly povodně, které postihly především Protivínsko. Zima je jako na houpačce a střídá vysoké teploty nad i pod nulou.

Loňský rok přinesl změnu na písecké radnici. Odstoupila místostarostka za ODS Eva Veselá a na její byl zvolen Tomáš Dušek.