Nade mnou stojí velitel milevské městské policie Jan Krlín. Mám problém. Ne, nic jsem neprovedla. Žádné špatné parkování nebo rvačka. Obsluhuji kamerový systém a musím přiznat: moc mi to nejde! Rozhodla jsem se, že hodinu od půl jedenácté do půl dvanácté strávím jako operátorka dohlížecího kamerového systému v Milevsku.

Ve funkci nahrazuji, alespoň na chvíli, Jana Krlína. Sednu si na židli, na které se střídají čtyři lidé. Ti musí zajistit nepřetržitou obsluhu systému. Hm, nevybrala jsem si zrovna ideální dobu. Toužím po akci, po vzrušení a ono nic.

Ve městě je klid, bohužel pro mě. „To musíte přijít v noci z pátku na sobotu nebo ze soboty na neděli,“ říká mi velitel Krlín. V tu doby totiž strážníci vyjíždějí k zajímavým případům. K rvačkám, opilcům, k vandalským útokům.

Ale i přes den se něco děje, například řidiči špatně parkují. Já mám zatím smůlu a v první řadě bojuji s technikou. Snažím se ovládat joystick, kterým určuji, kam se kamera bude dívat, můžu si přiblížit auta i osoby. Najednou kamera snímá roh budovy, na které je ukotvena, tohle jsem nechtěla. Opouštím náměstí Edvarda Beneše a přede mnou se odkrývá Písecké předměstí. Prohlédnu si parkoviště, dětské hřiště a koukám se na muže, který škrábe na zadním skle svého auta námrazu. Na srandičky není čas.

Ve vysílačce se hlásí jeden ze strážníků. Chce zjistit, odkdy modrá fabia stála na placeném parkovišti. Evidentně její řidič do automatu žádné peníze nevhodil. Střídání stráží. Za obsluhu kamerového systému usedá opět Jan Krlín. Na záznamu se vrací o patnáct minut zpět. Modrá fabia na místě stojí. Práci teď budou mít především strážníci venku.

Moje hodina u obsluhy systému končí. Asi bych se tím moc neuživila. Hlavně bych tu práci dělat nemohla, chybí mi totiž speciální zkoušky. To nevadí, velitel Jan Krlín a místostarosta Polanecký mi slibují, že můžu vyjet se strážníky do terénu. To mě bude bavit určitě víc.

Sedm kamer

Milevsko má nyní sedm kamer. „V první etapě jsme pořídili pět kamer a v letošním roce – v druhé etapě – další dvě,“ říká milevský místostarosta Michal Polanecký, který má městskou policii na starosti. Kamery dohlíží na bezpečnost v Milevsku rok.   

Jak prozrazuje Michal Polanecký, když město nemělo kamery, měli strážníci přibližně 120 výjezdů za měsíc na žádost lidí. „Dnes je to přibližně šedesát,“ porovnává.

Podle velitele městské policie Jana Krlína jsou riziková místa kamerovým systémem pokrytá. K nim patří především střed města.

Zajímavosti
kamery:
- jsou přes zimu vyhřívány
- záznam uchovávají dva týdny
- mají 35 násobné přiblížení
- obavy lidí, že kamery sledují jejich soukromí v bytech či domech, jsou zbytečné. Přes okna kamery „nevidí“