Tak dlouho ji spolužáci přemlouvali, až se stala fotbalistkou. Třináctiletá Monika Hrnečková z Podolí I hraje kopanou pět měsíců. Do týmu starších žáků TJ Sokola Bernartice neměla problém zapadnout. Velkou část družstva totiž tvoří její spolužáci z osmé třídy Základní školy Bernartice. Právě ti ji k fotbalu zlákali.

Svoji kopací techniku a střely na bránu si Monika vyzkoušela už před mnoha lety. „Fotbal jsem hrála tady na vesnici už jako malá,“ vysvětluje. Do soutěžního fotbalu nakoukla na začátku této sezony. „Nikdo mě od hraní neodrazoval. Taťka byl chvíli proti, už je to v pořádku,“ říká s úsměvem Monika. „Jen měl strach, aby se mi nic nestalo. Zatím je všechno v pohodě,“ doplňuje.

Moniku žádné zranění zatím naštěstí nepotkalo. Možná i proto, že hraje fotbal s chlapci. „Jednou jsem hrála proti holkám a musím říct, že kluci berou daleko větší ohled na hráče. Nejdou do vás tělem,“ hodnotí rozdíly Monika. „Když se při zápase nechtěně srazím s nějakým klukem, pomůžeme si nahoru a podáme si ruce,“ vypráví.

Žádnou zákeřnost ani opovrhování ze strany soupeřů nezažila. V bernartickém týmu starších žáků nehraje Monika jako jediná dívka. Jsou tam dvě, kromě ní ještě Kateřina Pletková.

Monika, pravý záložník, si své spoluhráče chválí. „Jeden kluk je velmi hodný, nahrál mi dvakrát na tutové góly a já v tom stresu nedala ani jeden! Nahrál mi i potřetí a já to zase zkazila!“ popisuje. Gólu se Monika přece jenom ale dočkala. Prosadila se hned v prvním přípravném zápase. „V soutěžním utkání jsem dala jednu branku. Spíš na ně nahrávám,“ doplňuje.

Na zkušenou ve Spartě

Monika se kromě fotbalu věnuje i florbalu. S bílým děrovaným míčkem se „kamarádí“ už dva roky. „Se třídou jezdíme na různé turnaje, já dělám brankářku,“ popisuje.

Fotbal, nebo florbal? Dávám jí na výběr. Těžko se rozhoduje. Je vidět, že oba sporty má hodně ráda. „Po zkušenosti z Prahy bych řekla, že mám možná raději florbal. Někdy zase fotbal, jak kdy,“ říká.

V hlavním městě Monika před dvěma týdny okusila tréninkové podmínky suverénně nejlepšího ženského klubu v České republice – ve Spartě.
„AC Sparta Praha si vybírala mezi fotbalistkami, co hrají s kluky, a zvali je do Prahy. Byla jsem mezi nimi i já. Vyhnali nás ven v minus 13 stupních, trénovaly jsme, hrály fotbal. Oficiálně mi neřekli, jestli si mě vybrali nebo ne. Fotbal hraji krátce, mám se hodně co učit,“ odhaduje Monika svoje šance.

U fotbalu by ráda zůstala. „Díky Praze jsem si uvědomila, že kdybych začala více trénovat, možná bych na nižší ligu měla. Ale jenom možná,“ uzavírá třináctiletá Monika Hrnečková.