Až půjdou obyvatelé města po 11. lednu příštího roku platit poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Zatímco roční poplatek na obyvatele byl po dva roky stejný – 456 korun, na prosincovém zasedání zastupitelé odsouhlasili částku 500 Kč.

„Jsme šestičlenná rodina a zvýšení bude v rozpočtu znát. Jenomže co s odpadem? V kotli se zdaleka všechno spálit nedá. Sice třídíme, stejně toho ale do popelnice dost zůstane,“ poznamenal jeden z obyvatel rodinného domku v Protivíně.

I když město zvedlo poplatek na nejvyšší možnou částku, nestačí to pokrýt náklady na odpadové hospodářství.

„Podle předběžných propočtů bude město doplácet na svoz a likvidaci odpadů za rok přes dva miliony korun,“ připomněl starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Tato částka je poměrně vysoká i přesto, že město má jen minimálně neplatičů. V posledních letech z celkového počtu 5051 poplatníků jich jen necelá tři procenta zůstávají dlužníky.

„Obyvatelům zejména z vícečlenných domácností nebo těm, pro které by jednorázové zaplacení znamenalo velký zásah do rodinného rozpočtu, umožňuje město dvě stejné splátky. První nejpozději do 31. března, druhou nejpozději do konce září,“ informovala Jitka Šromová z Technických služeb Protivína.

Na území města je rozmístěno více než 1830 popelnic a 105 barevných „zvonů“ na plasty, sklo a papír. Odborná firma sveze každý měsíc z území města a připojených obcí Milenovice, Záboří, Krč, Maletice, Selibov, Těšínov, Chvaletice a Myšenec jedenaosmdesát tun odpadu.